Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Borsa, Bilişim Endeksi Öncülüğünde 7 Haftanın En Yükseğine Çıktı

Güne ekside başlayan BIST 100 endeksi %0,7’den fazla yükselerek, son haftaların zirvesini gördü.
Borsa, Bilişim Endeksi Öncülüğünde 7 Haftanın En Yükseğine Çıktı

Borsa İstanbul 100 endeksi, Perşembe gününe %0,34 değer kaybıyla başladı. Açılışı 1409 puandan yapan BIST 100 endeksi, sonrasında kazanç tarafına geçti. 1430 puana çıkarak hem haftanın zirvesine hem de Haziran ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

BIST 100 endeksi, saat 16.52’de 1426,52 puandan işlem görüyor.
BIST 100 Endeksi %0,90 Artıda Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün kapanışta 1413 puanı kaydeden endeks, bugün daha yüksek seviyeden tamamlanmaya hazırlanıyor. Endeks gün içinde 1407 – 1430 arasında hareket etti. En son 17 Haziran’da 1429 puanı görmüştü.

Bugün yurt içinde piyasaları etkileyen önemli bir ekonomik veri açıklanmadı. Yatırımcılar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizlerin düşürüleceği açıklamasını değerlendirdi.

Erdoğan yüksek faizin yüksek enflasyon anlamına geldiğini ve bundan sonra enflasyonun artmasının mümkün olmadığını söyledi. Açıklama etkisiyle Türk lirası kayba geçti. Dolar 8,57, Euro 10,16 seviyesini aştı. Ancak hisse senedi piyasalarında negatif bir tablo izlenmedi.

Ana endeksi pozitif etkileyen en önemli alt gösterge bilişim oldu. Bilişim hisselerinin yer aldığı sektör endeksi %2,08 ile en çok artanlarda başı çekiyor. Endeksin en büyük hamlesini %9,97 oranında artan Kron Telekomunikasyon Hizmetleri A.Ş. (KRONT) hisseleri yaptı.

Kapanışın yaklaştığı şu dakikalarda bankacılık endeksi %1,23, elektrik %1,14, finansal kiralama %1,64, holding %0,59, teknoloji %1,41 artıda seyrediyor.

Turizm endeksi %0,58 ile en fazla azalan sektör endeksi olurken, negatif tablonun kaynağı 9 gündür devam eden yangınlar oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum