Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BOJ’un Kararı Japon Yenine Dolar Karşısında Üç Günün Ardından Değer Kazandırdı

Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) para politikasında değişiklik yapmaması Japon yenine dolar karşısında dört günün ardından ilk kez değer kazandırdı.
BOJ’un Kararı Japon Yenine Dolar Karşısında Üç Günün Ardından Değer Kazandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasaların bankaları birer birer toplantı gerçekleştirerek para politikasına ilişkin kararlar alırken, bu sabah Japonya Merkez Bankası’nın da bir toplantı gerçekleştirdiği öğrenilmişti. Toplantıda BOJ’un para politikasında değişikliğe gitmeyip beklemede kaldığı öğrenilirken, enflasyon tahminlerini düşürmüştü.

Japon yeni, BOJ’un para politikasında değişiklik yapmamasıyla birlikte dolar karşısında sürdürdüğü üç günlük düşüşünü nihayet sonlandırdı ve yükselişe geçti.

Japon Yeni Dolar Karşısında Yükselişe GeçtiBOJ’un para politikası ve sözlü yönlendirmesinde herhangi bir güncelleme yapmamasından etkilenen yen, dolara karşı dört günden sonra ilk kez yükseliş kaydetmiş oldu. Piyasadaki bazı ekonomistlerin beklentisi bankanın faizleri düşük tutma sözünün arkasında duracağını destekliyordu.

Tüm bu etkilerle dolar/yen TSİ 14:17’de 108.56 seviyesinden alıcı bulmaya başladı. BOJ’un bugünkü kararının öncesinde parite 108.95 seviyesiyle 10 Temmuz gününden bu yana en yüksek seviyesini yakalamış oldu.

Tokyo’da MUFG Bank küresel piyasa araştırma birimi yönetici Minori Uchida, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede Fed’den beklenen faiz indirimine karşın yendeki bu güçlü duruşun BOJ’un para politikasında değişikliğe gitmeyip beklemeye yönelmesi için fırsat yaratmış olabileceğini öne sürdü.

Dün piyasanın kapanışına yakın 0,0519 TL seviyelerinden işlem gören yen, bugün 0,05155 TL’den alıcı bulmaya başladı.

Dün Piyasanın Kapanışına Yakın 0,0519 TL Seviyelerinden İşlem GördüTSİ 14:00’te 1 Japon yeninin değeri 0,05139 TL seviyelerinden işleme alınıyor. Piyasalardaki gelişmelerin etkisiyle bu hafta içinde yukarı ve aşağı yönlü seyirler izleyebileceği tahmin ediliyor.

Dünkü işlemlerinde ise yen yeniden başlayan ABD-Çin görüşmeleri ve BOJ ile Fed’in politika kararından önce önemli ülke paraları karşısında yükseliş eğilimindeydi.

Tokyo’lu ekonomist Takuya Kanda, dolar/yen paritesinin ay başından beri 109 seviyesine dayandığını açıklarken, bu sebeple satış baskılarının oluştuğunu bildirdi. Diğer taraftan ABD-Çin görüşmeleri bugün başlayacak. BOJ politika kararını açıklamışken yarın TSİ 21:00’de de Fed’den bir açıklama bekleniyor.

Bu etkilerle ABD hisse senetleri ve Asya piyasaları yükselişe geçerken, sterlinde ise yine düşüş gözlemlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu