Yatırım yapmaya başla!

BOE’nin Faiz Hamlesi Sonrası Altın Hangi Yönde Seyrediyor?

BOE’nin Faiz Hamlesi Sonrası Altın Hangi Yönde Seyrediyor?

Küresel piyasalar bu işlem haftasında iki önemli gelişmeye kilitlendiler. Bunlardan ilki, geçen gün gerçekleşen İngiltere Merkez Bankası (BOE) toplantısıydı. Toplantıda yedi yıl aranın ardından ilk defa faiz indirimi kararı alındı. Bu kararın ardından küresel hisse senetlerinde dalgalanmalar görülürken altın, yönünü yukarıya doğru çevirdi ve tırmanışa geçti. Piyasaların dikkatle takip ettiği diğer bir veri ise bugün ABD’de açıklanacak olan istihdam verisi.  Piyasalar, açıklanacak veri sonrası ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımıyla ilgili nasıl bir karar vereceği hakkında ipucu arayacaklar.

Spot altın haftanın son işlem gününde Singapur saati ile 11.13’te ons başına 1,361.15 dolar civarında seyrediyor. Hatırlanacağı üzere, spot altın geçen günkü işlemlerde yüzde 0,2 oranında değer kazanmıştı. Böylelikle altın üst üste ikinci haftayı da kazançla tamamlamaya yöneldi. Metal ise bu işlem haftasının toplamında yatırımcılarından destek bularak yüzde 0,8 oranında değer kazanmayı başardı.

Sydney’de MineLife Pty Direktörü ve Kıdemli Kaynak Analisti Gavin Wendt, altın piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Wendt yaptığı değerlendirmede, küresel piyasalarda tüm gözlerin bugün ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisine çevrildiğini söyledi. Açıklanan verinin sonucunda, FED’in kısa vadede faiz artırımına gitme olasılığının bulunmadığını dile getiren Wendt, bu durumun altın için kısa vadede bir taban oluşturduğunu ve yükselişlerin görülebileceğini ifade etti.

Değerli metal piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Paladyum haftanın son işlem gününde yüzde 0,5 oranında değer kaybetti. Böylelikle paladyum, Haziran ayından bu yana olan ilk haftalık kaybını giderek derinleştirmiş oldu. Gümüş ve platin ise bugünkü işlemlerde yatay bir seyir izliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum