Yatırım yapmaya başla!

Boeing’in CEO Dennis Muilenburg’u Kovmasının Ardından Daha Fazla Karışıklık Uyarısı Yapıldı

Boeing’in CEO’su Dennis Muilenburg’u kovmasının ardından görüş bildiren analistler, ileriye yönelik daha fazla karışıklık uyarısında bulundu. İşte detaylar;
Boeing’in CEO Dennis Muilenburg’u Kovmasının Ardından Daha Fazla Karışıklık Uyarısı Yapıldı

ABD’li havacılık devi Boeing, CEO’sunun görevden alındığı haberleriyle manşetleri süsledi. Şirketten yapılan açıklamada Dennis Muilenburg’un görevinden ayrıldığı ve yerine geçici olarak Boeing Mali İşler Sorumlusu Grek Smith’in vekalet edeceği kaydedildi. 13 Ocak 2020 itibariyle ise koltuğa Yönetim Kurulu Başkanı David Calhoun’un oturacağı bildirildi.

“Yönetim Kurulu, düzenleyici kurumlar, müşteriler ve diğer tüm paydaşlarla ilişkileri düzeltmeye çalışırken, güveni yeniden sağlamak için liderlikte bir değişiklik yapılması gerektiğine karar vermiştir.” dendi. Ekim ayında başkanlık unvanını kaybeden Dennis Muilenburg’un şimdi de CEO unvanını kaybetmesi, 737 Max krizinin sorumluluğunun onun üzerine yüklendiğine işaret etti.

Boeing’in başkanı olarak Calhoun’un yerine geçen Larry Kellner; “Dave’in bu kritik noktada Boeing’e liderlik etmeyi kabul etmesinden memnunum” dedi.

Boeing CEO Dave Calhoun Ayrıca onun derin bir endüstri deneyimi ve güçlü bir liderlik geçmişi olduğunu belirterek şirketin yüzleşmesi gereken zorlukların da farkında olduğunu aktardı. Analistler ve yatırımcılar ise Muilenburg’u kovmanın doğru yönde atılmış bir adım olduğunu fakat Calhoun’un onun yerine geçecek doğru kişi olmayabileceğini savundu.

Tigress Financial Partners direktörlerinden Ivan Feinseth, şöyle konuştu: “Sanırım bu Boeing için iyi bir haber. Muilenburg bunu bir yılı aşkın süredir devam ettirdi ve etkisiz kaldı. Umarım bu gelişme, durumu daha çok ciddiye aldıklarının bir göstergesidir.”

Boeing hisseleri Pazartesi günü yüzde 2.9 artışla 337 dolardan kapanırken, bu 1 Mart’taki rekor 440 dolarlık kapanışın hala çok aşağısında kaldı.

Boeing’in CEO İstifa Daha Fazla Karmaşa Öte yandan piyasa tepkilerinin sadece bir ilk tepki olduğu ve Boeing’in buna güvenemeyeceği vurgulandı. Banyan Hill Publishing’ten Jeff Yastine, 737 MAX olayını ve sonrasındaki olayları ele alan yatırımcıların, uzun zaman önce kendisine ve üst düzey yönetici ekibine olan inancını kaybettiğini dile getirdi.

Ayriyeten Boeing’in Starliner testinin, sadece şirketin Muilenburg liderliğinde mücadele eden bir organizasyon olarak itibarının üzerini çizdiğini anlattı. Yastine, Boeing’in başkanı Calhoun’un devreye girmesinin piyasaları çok fazla yatıştırmayabileceğini çünkü Calhoun’un Muilenburg’un 737 MAX krizini ele almasını savunduğunu ve onun her şeyi doğru yaptığını söylediğini ekledi.

Fairfax Başkan Yardımcısı Richard Aboulafia, Calhoun’un kamusal görünümlerde ve röportajlarda Muilenburg’dan çok daha rahat ve kendinden emin olduğunu belirtti. Calhoun’un General Electric, Neilsen ve Blackstone’da yüksek profilli liderlik pozisyonlarında bulunduğu mühendislik veya havacılık alanında bir geçmişinin olmadığı aktarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum