Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BNP Paribas BDDK’ya Cevap Verircesine TL İşlemlerini Durdurdu

BDDK’nın ceza kestiği üç yabancı bankadan biri olan Paris merkezli BNP Baribas, Türk lirası işlemlerini aksıya aldığını açıkladı.
BNP Paribas BDDK’ya Cevap Verircesine TL İşlemlerini Durdurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru, en son 2018’in Ağustos ayında 7 liranın üzerini görmüştü. Sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve hükümetin devreye soktuğu tedbirlerle makul sayılacak seviyelere geriledi. Bu sene başında başlayan koronavirüs salgını, Türkiye’ye Mart ayının başlarında geldi.

Birçok ekonomist söz konusu salgın hastalığın gelişmekte olan para birimleri üzerinde daha fazla baskı yaratacağını söylemişti. Nitekim beklenen oldu ve dolar 7 Mayıs’ta 7,27 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Şu dakikalarda 6,78 lirada seyreden kur, 6,75’lere kadar indi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümet kanadından, bu artışın dış güçler tarafından yapılan döviz saldırıları nedeniyle gerçekleştiği söylenmişti.

19 Mayıs Dolar Kuru
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hemen ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), 3 yabancı bankaya swap yasağı koyup, üç gün sonra bu yasağı kaldırmıştı. Bugün elde edilen bir haberde ise o bankalardan birinin Türk lirası işlemlerini durdurduğu öğrenildi.

Bloomberg’de yer alan habere göre Fransız BNP Paribas, uluslararası döviz piyasasında TL işlemlerini askıya aldı.

BNP Paribas TL İşlemleri DurdurduTürk Ekonomi Bankası’nda payı bulunan BNP Paribas en büyük TL aracılarından biri konumunda. Alınan habere göre bankanın hedge fonları ve diğer kurumlara hizmet veren döviz ana aracılık birimi, TL işlemlerini durdurdu.

Mevcut durumdaki işlemlerin devam ettirileceği ancak yeni işlemlere izin verilmeyeceği açıklandı. Londra’daki BNP Parinas sözcüsü Murray Parker’ın konuyla ilgili açıklama yapmayı reddettiği öğrenildi.

BDDK 7 Mayıs’ta yaptığı duyuruda; BNP Paribas SA, Citibank NA ve UBS AG’nin TL yükümlülüklerini yerine getiremediği gerekçesiyle swap yasağı koymuştu.

BDDK Yabancı Bankalara Yönelik AçıklamaYapılan açıklamada kurumun; tasarruf sahiplerinin haklarını ve bankaların düzenli ve emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye sokabilecek ve ekonomide önemli zararlar doğurabilecek her türlü işlem ve uygulamaları önlemekle yükümlü olduğu ve söz konusu kararın bu doğrultuda alındığı söylendi.

Ancak 7 Mayıs Perşembe günü açıklanan bu karar 11 Mayıs Pazartesi günü yeniden değiştirildi. Söz konusu bankalara getirilen yasakların kaldırıldığı söylendi. BDDK’nin bu bankaları Türk lirasına saldırı yapmakla suçlamasının üzerinde sadece üç gün sonra yumuşaması birçok ekonomist tarafından eleştirildi.

Ekonomist Mustafa Sönmez, Türkiye’nin terörist ilan ettiği yabancı bankalarla üç gün içinde sulh olduğunu söyledi.

Turhan Bozkurt, BNP’nin Türkiye’ye cevabının çok sert olduğunu belirtti.

BDDK’nın hamlesinin Türk kamuoyunu endişeye sokmaktan başka bir işe yaramadığını düşünenler de oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu