Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Hızlı Bir Çıkışla 13 Bin Dolar Sınırına Kadar Yükseldi

Bitcoindeki yükseliş, daha öncekine benzer bir şekilde başladı ve bugün 13 bin dolar sınırına kadar yükseldi.
Bitcoin Hızlı Bir Çıkışla 13 Bin Dolar Sınırına Kadar Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto kışının bittiğiyle ilgili hala endişeler olmasına karşın bitcoinin fiyat hareketleri bunu kanıtlıyor. Hafta başında 11 bin doları görerek 15 ayın en yüksek seviyesini kaydeden dijital para, bugünkü işlemlerde yükselişini yüzde 15 civarına taşıyarak 13 bin dolar sınırına yükseldi. Bitcoindeki yükselişinin halvening kaynaklı olduğu belirtiliyor.

Yılbaşından bu yana yüzde 200’den fazla değer kazanan bitcoin, bugünkü işlemlere 11.360,92 dolardan başlangıç yaptı.

BTC Güne Hızlı BaşladıBTC başlangıcın ardından güçlü bir yükseliş yakaladı ve Asya piyasalarının kapanışında 11 bin 950 dolara kadar yükseldi. Bu noktadan sonra çıkış hızını artıran BTC, TSİ 08:15’te 12 bin 919,42 dolara ulaştı. Ardından bir miktar gevşedi ve yüzde 13,13 oranında artıda seyrederek 12.749,40 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Bitcoin 13 bin dolar sınırına yükselerek 15 Ocak 2018 tarihinden bu yana gördüğü en yüksek seviyeyi kaydetti. Dünyanın en büyük kripto parasında piyasa değeri 226 milyar doların üstünde bulunurken, 24 saatlik işlem hacmi 31 milyar dolara yakın seyrediyor. Dolaşımdaki bitcoin miktarı ise 17.781.087 BTC’ye ulaşmış durumda.

Bitcoindeki yükseliş, Facebook’un kripto parasına bağlanırken, birçok uzman madenci ödüllerinin yarıya indirilmesine işaret ediyor.

BTC Yükselişiyle İlgili TeorilerHalvening diye adlandırılan bu olay, dolaşımdaki bitcoin sayısı arttıkça işi zorlaşan madencilerin ödüllerini yarıya indiriyor. Şu anda yeni bloklar için 12,5 bitcoin olan ödül, 2020 yılının Mayıs ayında 6,25 bitcoine düşecek. Birçok üst düzey uzman ise bunun bitcoinin temel özelliklerinden birisi olduğunu söylüyor.

Kripto Paralardaki Değişimleri İzlemek için Tıklayın!

Dolaşıma çıkabilecek maksimum bitcoin sayısı 21 milyon adet ve şu anda 18 milyona yakını kazılmış durumda. Dolaşımdaki BTC miktarı arttıkça, madencilerin problemleri çözmesi daha da zorlaşıyor. Şu anda yüzde 80’i kazılmış olan BTC’nin geri kalan kısmı için 120 yıl gibi bir süre olduğu belirtiliyor.

Bitcoindeki yükselişe paralel olarak son 24 saatte Ethereum 336,99 doları görürken, Ripple para birimi XRP 0,4796 doları kaydetti.

ETH ve XRP YükseldiETH piyasa değeri 35,5 milyar dolara yaklaşırken, son 24 saatteki işlem hacmi 12 milyar dolara yakın seyrediyor. Ripple piyasa değeri ise 20 milyar doların üstünde seyrederken, 24 saatlik işlem hacmi 2,5 milyar dolar değerinde.

En büyük para birimi olan bitcoindeki yükseliş, diğer kripto paraları da harekete geçirmeye devam ediyor. Fundstrat’ın araştırma başkanı olan Tom Lee, BTC’nin bu etkisinin devam ettiğini ve tüm zamanların en yüksek seviyesini, bir öncekine göre daha kolay göreceğini söylemişti. Şu anki tablo, Lee’nin bu konudaki yorumlarını destekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu