Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uluslararası Piyasalarda BIST Yeşil Dalgası ve AB Bölgesinde İtalyan Baskısı

İtalya ve Almanya tahvil getirilerinde 6 yıllık fark, Euro üzerinde baskı yaratan İtalya, yukarı yönlü BIST ve gelişmeye paralel Avrupa endeksleri.
Uluslararası Piyasalarda BIST Yeşil Dalgası ve AB Bölgesinde İtalyan Baskısı
Yorum

Dow Jones endeksinde yer alan dokuz sektörün tamamı değer kaybetti. %4.31 gerileyen finansallar endeksi aşağı çeken sektör oldu. %7.46 değer kaybıyla 2016’dan bu yana en düşük seviyeyi kaydeden Goldman Sachs endeksin en zayıf şirketi oldu. %1.97 kayıpla kapanan S&P 500 endeksinde ise on bir sektörün onunda düşüş kaydedildi.

%3.54 değer kaybeden bilgi teknolojileri en zayıf sektör olurken onu %2,31 kayıpla takdirsel tüketim takip etti. En fazla kayıp teknoloji hisselerinde yaşandı. %2.78 kayıpla kapanan Nasdaq’da Apple %5.04, Amazon %4.41, Google %2.57 değer kaybetti. 

Wall Street borsalarında haftanın ikinci işlem gününde açılışların hafif yukarı yönlü gerçekleşmesi bekleniyor ve gelişme tepki alışı olarak değerlendiriliyor. Borsa İstanbul’da kaydedilen tablonun bulaştığı Avrupa borsalarında toparlanma gözlemleniyor.

İtalya Bütçe Planlaması Olmaya Devam Ediyor

İtalya Süreçleri Euro Üzerindeki Baskıyı ArtırıyorAvrupa’da yaşanan siyasi belirsizlikler, endeksleri satış baskısı altında bırakmıştı. İngiltere tarafında hala sonuca bağlanamamış olan Brexit görüşmeleri, işlemlerine pozitif alanda başlayan FTSE100 endeksinin günü %0.74 kayıpla sonlandırmasına neden olmuştu.

Endekste yer alan on bir sektörün yedisinde düşüş görülürken %3.7 gerileyen temel tüketim en zayıf olarak dikkat çekti. %10.62 gerileyen British American Tobacco endeksin en fazla değer kaybına uğrayan şirketi oldu. Endekste en yüksek ağırlığa sahip olan HSBC ise %0.17 yükseldi.

%1.77 kayıpla kapanan Alman Dax endeksinde yer alan on sektörün sekizi değer kaybetmişti. %5.71 gerileyen bilgi teknolojileri en zayıf sektör olarak göze çarptı. Infineon %7.83, SAP %5.64 değer kaybıyla endeksin en zayıf şirketleri oldu. DAX anlık %0.53 primlenme ile 11.385,53 seviyesinden işlem görüyor.

İtalya-Almanya Tahvil Getirilerinde Fark Son 6 Yılın Zirvesinde

Tahvil Getirilerinde Fark Son 6 Yılın ZirvesindeABD hisse senedi piyasaları işleme açık olsa da tahvil piyasaları işlem görmedi, veri akışının az olduğu işlem gününde Avrupa 10 yıllıklarında da göze çarpan bir değişiklik yok. İtalya 10 yıllık getirisi yarın dolan bütçe planı süresinin baskısıyla yaklaşık 3 baz puan yukarıda, %3.43 seviyelerinden işlem gördü, İtalya Almanya tahvil getiri farkı 300 baz puanla son altı yılın zirvesine yakın seviyelerde.

Türkiye tarafında ise 5 yıllık CDS az da olsa artış gösterdi ve 355,44 seviyesine ulaşmış durumda. 2028 vade ülke kıymeti yatay hareketle 90,60 dolar seviyelerinden işlem görürken daha uzun vadelerde de sert bir fiyatlama gözlemlenmedi.

Pazartesi günü ABD piyasalarında borsalar açık olmasına rağmen Veterans Day tatili nedeniyle ekonomik veri akışı olmadı. Piyasalar için Brexit ve İtalya bütçe planı önemli yer tutmaya devam ediyor. İtalya’nın bütçe planını AB’ye sunması için son gün ve Euro üzerinde baskı oluşturacaktır.

Bugün son 1 yılın en düşüğü olan 1,13 seviyesini hızlı bir şekilde kıran EUR/USD paritesi yaklaşık %0.26 primle işlem görüyor ve 1,1266 seviyelerinde. Parite için 1.12 psikolojik sınırı ilk hedef olarak öne çıkıyor ancak İtalya odaklı gündem daha belirleyici olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu