Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Toparlanmasında İvme Kaybedilirken Global Piyasalarda Fed Yansıması

Borsa İstanbul'da gözlemlenen toparlanma hız keserken ABD kısa vadeli faizlerindeki artış sonrasında global finansal piyasalara bakış;
BIST Toparlanmasında İvme Kaybedilirken Global Piyasalarda Fed Yansıması
Yorum

Borsa İstanbul birinci seansta gelinen -%1.20 kayıplı bölgeyi toparlamış ikinci seans itibari ile %0.30’lu eksi bölgelere kadar yükseliş göstermişti. Gelişen süreçte tekrar satışların ağırlık kazandığı BIST 100 endeksinde negatif bölgede tekrar %1.0’lik seviye aşılmasının ardından güncel hareketlerinde 91.795 puan civarında toparlanmalar görülüyor.

Endekste hakim olan harekete baktığımızda tam bir yön ifade etmenin zor olduğu gözlemleniyor. Küresel piyasalarda da hakim olan stresli ve tedirgin yatırımcı kaynaklı belirsiz hareketler Borsa İstanbul yatırımcısında da mevcut. Son günlerde 91.5k seviyesinin üzerine gelinmesi ile yakalanan yataydan pozitif ayrışma rallisi 91.500 puan üstünde gerçekleşecek kapanışlarda ömürlülüğünü sürdürebilir.

Endeksler ve Hisse Senetlerinde Görünüm Yatay Negatif

Yatayda Negatif Seyrin Hakim Olduğu Endekslere BakışBIST 100 bileşenlerinden 24 tanesi primlenme ve 74 tanesinde değer kayıpları gözlemleniyor. En fazla değer kazanan hisse senedi %3.76 ile YATAS (TSİ 16:28) olurken, en fazla değer kaybı -%8.84 ile ICBCT’de görüldü.

THYAO bugün endekse duyarlı hareketler sergileyerek geri çekilme sıralarında 16,00 altına salındı ve günlük bazda dip noktasını 15,74 TL/p’de kaydetmişti. Genelde görülen toparlanmaya paralel kağıtta da kazanımlar arttı ve dünkü kapanış seviyesi 16,17 TL/p’nin üzerinde hareketlenmeler 16,30TL/p’den işlem görmekte.

XBANK bugün %1.16 değer kaybı işaret ederek 200 günlük temel hareketli ortalama noktasında bulunan 117.407 seviyesinin altında 116.900 puanda gözlemleniyor. Bileşenleri 12 bankacılık hisse senedinden 10 tanesi kayıp gösterirken 2 tanesi primleniyor.

Lee Hardman Fed Sonrası Görünümü Yorumluyor

Fed Sonrası Piyasalara BakışMistsubishi UFJ Financial Group (MUFG) analisti Lee Hardman, dolar kurundaki görünüm ve piyasalardaki gelişmelere bakıldığında Fed’in 2019 projeksiyonlarında vurgulanan güvercin görüntüye rölatif sergilenebilecek şahin tavırlara dikkat çekti. Ayrıca AB ve İtalyan hükümetinin, İtalya bütçesine yönelik gerginliklere ateşkes getirdiğini ve önümüzdeki yıl Avrupa ekonomisine yönelik aşağı yönlü risklerin azaldığını ifade etti.

Hisse senedi yatırımcıları, Fed’in mevcut tahvil satım sürecinin volatiliteyi yaydığı yönündeki yatırımcı endişelerinin ardında yatan keskin satışla birlikte, Fed başkanının sergilediği tavırdaki kılavuza da pek memnun yaklaşmadılar. Son yıllarda öngörülebilir bir Merkez Bankası olarak değerlendirilen Fed bu özelliğini 2018 yılında kısmen yitiriyor ve gelişme 2019 yılında da devam edebilir. Bu bağlamda daha az öngörülebilir politikaların yatırımcıyı üzme ihtimali piyasalarda olumsuz bir havaya neden oluyor.

Hisse senedi piyasaları yavaşlama olasılığının artması yatırımcıları düşündürdü. Bazı yorumcular ise Powell’in mesleğinin borsada yükseliş yaptırmak olmadığını ifade etti. Başkanın büyüme ve enflasyon üzerine para politikası yürüttüğünü tekrar ifade eden yorumcular gelişmelerin sonucunda ise makroekonomik verilerin oldukça sağlam olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu