Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST En İyi Ocak Ayı Performansını Gösterdi, İmalat PMI Verisi Hala Zorlu Koşulları İfade Ediyor

BIST hareketlerinde son yılların en iyi Ocak ayı performansı kaydedilirken, seyrini 50 noktasının altında sürdürmeye devam eden İmalat PMI verisi zorlu koşulları tekrar teyit etti. Ayrıntılar şöyle;
BIST En İyi Ocak Ayı Performansını Gösterdi, İmalat PMI Verisi Hala Zorlu Koşulları İfade Ediyor
Yorum

Kar alımları gündemi. Borsa İstanbul 100 endeksi haftanın son işlem gününde (1 Şubat Cuma) kar realizasyonları başlığında ele alınan işlemler doğrultusunda bir düzeltme gerçekleştirmişti. Haftaya kapanışını 102.937 puan ile yapan endeks THYAO gibi ağırlığı yüksek hisse senetlerinde görülen yoğun kayıplarla geri çekilmesini artırmıştı.

Açıklanan Ocak ayı imalat PMI verisinde 50 seviyesinin altındaki seyir korundu ve bu dalga yaklaşık olarak 10 aylık zorlu koşulları ifade eden bir görüntüde hareket etmekte.

Son 22 Yılın En İyi Performansı

BIST Son 22 Yılın En İyi Ocak Ayı Performansında2019 yılı Ocak ayında sergilenen performansa bakıldığında, son 22 yıllık Ocak ayı hareketlerinin arasında en pozitif grafiklerin çizildiği dikkat çekti. Küresel düzlemde Uluslararası Para Fonu (IMF) raporunda izlenen zayıf büyüme sinyali piyasalara bir baskı getirmişti ancak, düşük dolar kuru ve ABD faizlerinin sabit kalması bir pozitif sepet oluşturdu ve finansallarda gözlenen risk iştahını pozitif etkiliyor.

Küresel piyasalara hassasiyeti olan Borsa İstanbul için Asya tarafına bakıldığında Tokyo Nikkei 225 Endeksi %0.48 ve Hong Kong Hang Seng’i %0.21 primlenirken Güney Kore KOSPI’si %0.06 değer kaybetti. ABD endeksleri haftanın son işlem gününde %0.50 civarında primlenmeye işaret ederken, Nasdaq yataydan negatife ayrışan bir yönde gözlendi. 

Türkiye İmalat PMI Zorlu Koşulların Devam Ettiğini Gösteriyor

İmalat PMI Verisi 50 Eşiğinin AltındaOcak ayı imalat PMI verisi 50 seviyesinin altındaki seyrini yine korudu. Veride 50 noktası bir gösterge olarak izlenirken altında güncellenen rakamların negatif, üstünde gerçekleşen rakamların ise pozitif algısı mevcut. PMI verisinde son 10 aydır 50 eşeğinin altında gözlenen bir performans var. Bu güncellemeye rölatif zorlu operasyonel faaliyet koşullarının sürdüğü ele alınabilir.

Türkiye İmalat PMI verisi 2018 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında 55 civarında seyrederken Nisan ayında düşüşünü sertleştirerek 51 seviyesine gerilemişti ve yılın en düşük seviyesini Ekim ayında 42,70 seviyesinde kaydetmişti. Aralık ayında da 44,20 olarak açıklanan rakam bu yılın ilk ayında da değişim göstermedi. Bu tablonun yukardaki paragrafta da genel özetine değindiğim gibi zorlu koşulların gündemde olduğu görülmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu