Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Pozitif Ayrışırken Yurt İçi Şirket Gelişmeleri ve AKSA Telekonferansı

AKSA'da revize edilen rakamlar ve telekonferans notlarında öne çıkan noktalar, Klimasan'da hisse geri alım programı ve yurt içi şirket gelişmeleri şöyle;
BIST Pozitif Ayrışırken Yurt İçi Şirket Gelişmeleri ve AKSA Telekonferansı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi şirket gelişmelerine baktığımızda Doğuş Oto ile Doğul Damper’in birleşme işlemi tamamlandı. Doğuş Otomotive bağlı ortaklıkları Doğuş Oto’nun, Doğuş Damper’i aktif ve pasifi ile birlikte bütün olarak devralması suretiyle birleşmesinin gerçekleşerek tamamlandı ve bu işlem İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından onaylandı. DOAS 52 haftalık değişiminde %41.82 oranında değer kaybetti ve işlemlerine 4,45 TL’den devam ediyor.

Klimasan Klima San. Tic. A.Ş. hisse geri alım programı başlattı. Şirket hisse senedi geri alım programı açılamasına ver geri alım için ayrılacak fonun en fazla 20 milyon TL olarak belirlenmesine karar verildiğini duyurdu.

Açıklanan maksimum fon şirketin halka açık piyasa değerinin %40’ına ve son 3 aylık ortalama günlük işlem hacminin 121 katına tekabül etmekte. Dolaysı ile fonunun önemli bir bölümünün kullanımı hisse fiyatını oldukça olumlu etkileyebilir. Klimasan 5.2x 2018 TTM FD/FAVÖK çarpanında işlem görüyor. KLMSN %7.13 primlenme ile 4,36 TL’den işlem görmekte.

Sigorta İşleri Karı Dikkat Çekti

AKGRT Sigorta İşleri Karı ve Üretilen PrimAksigorta A.Ş. Ekim ayı prim üretim rakamlarını açıkladı. Şirketin Ekim üretimi 262 milyon TL’ye ulaştı ve yıllık bazda %17 oranında bir artış kaydetti. Ocak-Ekim dönemi prim artış oranı %37 düzeyinde gözlemleniyor. Şirketin aynı dönede ödediği hasar miktarı Ocak-Ekim yıllık bazda %36 artış göstermiş. 

Reasürör düşüldüğünde şirkette sigorta işlerinden kar edilmeye devam edildiği dikkatimizi çekiyor. Trafik segmentinde artan pazar parı kombine oranları biraz daha baskılamaya devam edebileceği düşünülebilir. AKGRT %0.27 değerlenme ile 3,67 TL’den işlem görüyor. Hisse 52 haftalık değişiminde %24.39 oranında değer artışı kaydederken, aylık değişiminde farksız ve haftalık değişiminde %0.27’lik bir geri çekilme sergiliyor.

(Reasürans, sigorta şirketlerinin üstlerindeki riskleri tekrar sigortalatarak kendilerini güvence altına almasıyken, bu alandan uzmanlaşan kişilere reasürör denir.)

AKSA’da Düzeltme Yapılmıştı

AKSA Hata Düzeltmeleri ve Telekonferans DetaylarıŞirket, yapılan hata sonucu Afrika’daki santralleri için 1Ç18 ve 2Ç18’de amortisman ayrılmadığını söyledi. Bununla ilgili rakamlardaki düzeltme önceki gün duyurulmuştu. Buna göre düzeltilmiş 1Ç ve 2Ç net kar rakamları daha önce açıklanan rakamlardan daha düşük gerçekleşmiş oldu.

1Ç18  2Ç18 net kar rakamları sırasıyla 46 milyon TL (önceki: TL 65mn) ve 22mn TL’ye (önceki: TL 68mn) revize edildi. Geçtiğimiz hafta açıklanan 9A18 net kar rakamları da varlıkların amortisman süresinin uzatılması nedeni ile 107mn TL’den 125mn TL’ye yükseltildi.

Telekonferans otunda öne çıkanlara baktığımızda;

  • Şirket 2018 FAVÖK öngörüsü olan 840 milyon TL’yi korudu. 9A18 gerçekleşmeleri dikkate alındığında yukarı yönlü risk olduğunu söyleyebiliriz.
  • Gana’nın IMF ile yaptığı anlaşma nedeni ile alacakların tahsilinde gecikmeler söz konusu olabiliyor. Nakit akışında bir sıkıntı olmamasına rağmen alacak tahsil süreleri orijinal anlaşmaya göre farklılık gösterebilmektedir.
  • Kısa vadeli TL kredilerin %40’ının faizi 6 ay önceki faiz oranlarıdır. Piyasa faiz oranlarındaki artış nedeni ile 4Ç18’de faizlerde yeniden fiyatlama etkisini göreceğiz.
  • Ekonomide yaşanan çalkantı nedeni ile Ağustos’ta Holding’e borç verdiler ancak alacaklar an itibari ile geri alındı.
  • Şirket, yıl sonundan önce 2019 öngörülerini paylaşmak için telekonferans düzenleyecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu