Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Kasım Ayının Son Haftasına Direnç Kırarak Başladı!

Borsa İstanbul geçen haftanın son işlem gününden miras pozitif kapanış ile, Kasım ayının son haftasında ilk işlem gününü sert yükselişle açtı.
BIST Kasım Ayının Son Haftasına Direnç Kırarak Başladı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul Kasım ayının son haftasına bir önceki haftadan miras kalan pozitif duruş ile başlıyor. BIST 100 endeksi seansın ilk verisinde %0.56 değerlenme işaret ederek 93.521,69 puandan görünüm aldı. Endekse dair beklentilerin 92.700 ve 93.750 bandında gün aralığı olduğunu yorumlanmıştı ve devam eden işlemlerle %1.23 değerlenme kaydedildi ve 94.100 puan aşıldı. 

Petrol son 60 doların altında seyrediyor, FED faiz artış ihtimalleri azalıyor bu gelişmeler TL’ye olumlu yansıyor ve Türk varlıklarında değerlenmeyi destekleyen bir ortamın sinyalleri alınıyor. MSCI Türkiye hisse senedi ayın başında kaydettiği zirvesi %9’luk getiri ile MSCI GOÜ endeksinin üzerinde (%8) kazanç elde etti.

Öte taraftan gelişmekte olan ülkeler hisse senedi endeksinin ay başındaki zirvesinin altında bulunuyoruz. 10 yıllık TL bono faizinde görülen gerileme Kasım başından bu yana 160 baz puana yaklaştı. 

BIST 100 ve Vadeli Endeks Kontratı Teknik Bakış

Spot ve Vadeli Endeks Teknik Noktalarda OlumluBIST 100 endeksine teknik noktalardan baktığımızda 92.700 puan civarını yakından takip ediyoruz.  Endeks 93.761 puan seviyesinden primli hareket ediyor. Yorumlanan desteklerinde ilk olarak 92.350 görülürken ikinci olarak 91.700 seviyesi dikkat çekiyor.

92.000 psikolojik olarak da önemli bir destek pozisyonunda değerlendirilebilir. Direnç bölgelerinde ise takip ettiğimiz ilk seviye 93.350 ve ikinci seviye ise 93.650 idi. Endeksin dirençleri üzerindeki hareketi olumlu karşılansa da gerçekleşecek kapanış ile duruşun ağırlığı daha net belli olabilir.

Aralık vade endeks kontratına baktığımızda, %0.77’lik bir değer kazanımı ile 120.325 seviyesinde gözleniyor. İncelenen noktalarında dengesi 118.940’ta belirlenirken üstünde olumlu ve altında olumsuz bir görüntü oluşabilir. Yorumlanan destek noktasında 118.400 seviyesini ve direncinde 119.950 seviyesini yakından takip ediyoruz. 

BDDK Bazı Kullanımlarda Maksimum Kredi Kartı Sürelerini Uzattı

BDDK Kredi Kartı DüzenlemesiBDDK bazı hizmet ve mal alımlarındaki maksimum kredi kart taksit sürelerini uzattı. Buna göre yurtiçi turizm aktivitelerini kapsayan tüm hizmetler için maksimum kredi kart taksit sayısı altıdan dokuza çıkarılırken, yurtdışına yapılacak turizm aktivite harcamaları için altıya yükseltildi.

Çeşitli elektronik eşya alımlarında taksit sayısı üç olarak belirlenirken, bilgisayarlar için altıya çıkartıldı. Ekonomik yavaşlama nedeniyle bazı önlemlerde gevşeme yapıldığı gözlemlenirken bunun özellikle turizm sektörü ve elektronik eşya perakendecileri için olumlu yansıyabileceği düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu