Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100.000 Psikolojik Sınırını Test Etmeye Hazırlanırken Dünya Piyasaları Olumlu

ABD şirketlerinin yüksek kar açıklamaları Wall Street piyasalarında sert alışlara sebep oldu. Avrupa ve G. Amerika'nın da bu pozitif ayrışmaya katılması küresel bir dalga yarattı. BIST 100 endeksi 100 bin psikolojik sınırını test edebilir, ayrıntılar şöyle;
BIST 100.000 Psikolojik Sınırını Test Etmeye Hazırlanırken Dünya Piyasaları Olumlu
Yorum

ABD şirketlerinden gelen yüksek kar açıklamaları küresel piyasalardaki satış dalgasına set niteliğinde. Wall Street’ten yayılan alım yönündeki işlemlerle Avrupa, Güney Amerika ve Asya borsalarında katı değerlenmeler kaydedildi. Çin ve Arjantin bu yükseliş trenine binemeyen az sayıdaki piyasa arasıda kaldı.

Türkiye’de Brunson sonrasında fırsatların meydana geldiğiniz izliyoruz, Hazine bu olumlu havayı değerlendirmek üzere 2 milyar dolarlık 5 yıl vadeli eurobond ihracı için piyasaya çıktı. Toplamda 6 milyar doların üzerinde bir talep borçlanmasının %7.75’in altında gerçekleşmesi yorumlanıyor. İhracatın başarılı olması durumunda bankacılık sektörü borçlanmasının önü açılmış olacak.

ABD Borsalarında Sert Yükselişler İzlendi

Şirketlerin Yüksek KArlılık Oranları ABD Borsalarını Artıya ÇevirdiABD borsalarındaki yükselişi ve Hazine’nin borçlanma haberini destek alan Borsa İstanbul’un %1-1,5 civarında bir artış ile seans başı grafik çizme ihtimali yüksel olabilir. BIST 100 endeksinde ciddi bir psikolojik direnç olduğu yorumlanan 100.000 puan seviyesi bugün test edilebilir. 

Sanayi Üretiminde Aylık Bazda Ağustos İvmesi Düşük

Ağustos Ayı Sanayi Üretimi YavaşAğustos’ta sanayi üretiminde bir yavaşlama başladı ancak takvim etkisinden arındırılmış veriler sınırlı olsa da bu yavaşlamanın devam ettiğine işaret edildiği yorumlandı. Bu durumda Ağustos verisi iktisadi faaliyette yavaşlama görüşü desteklese de finansal piyasalardaki volatilitenin bir ayda izlenen ivme kaybı beklentilerine göre daha sınırlı olabileceği gözlemlendi. 

Borsa İstanbul Küresel Alış Dalgasına Girdi

Borsa İstanbul Pozitif Beklentilere ParalelBIST 100 endeksinde alıcılı bir açılış kaydediyoruz. ABD ile başlayan alıcı furyası ve davımda yayılarak büyüyen bu işlemler Türkiye için de olumlu bir gelişme olarak karşımızda çıkıyor. Endeks %0.77 primlenerek 99.229,30 puandan işlemlerine devam etmekte. 98.530 puan seviyesinin önemli olduğunu izlediğimiz endeks bu noktanın altı salınımlarda 97.840 desteğini deneyebilecekken, seviyenin üstünde gerçekleşen alım yönlü yoğun işlemlerle 99.850 direncini test edebilir. Anlık işlemlerinde 99.155 direncinin üstünde hareket eden BIST 100 için beklentiler 100.000 puan psikolojik sınırını aşması yönünde.

Endekste izlediğimiz bu yükselişte öncü hisselere baktığımızda bankacılık sektörü ISCTR %1.88 yükselişle 4,33 TL’den, %2.24 ile 7,75 TL’den, %3.77 ile 4,13 TL’den işlem görümekte. THYAO %0.17 değer kaybıyla 17,40TL’den, ASELS %0.43 primlenme ile 27,90 TL’den işlemlerine devam etmekte. Daha önce gözlemlediğimiz ARCLK’e baktığımızda haftalık değişiminde %14.08 getiri sağlamış durumda. Hisse anlık %4.01 artışla 14.26 TL seviyesinden işlem görmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu