Yatırım yapmaya başla!

Birinci Aşama Anlaşmanın 2019’da İmzalanamayacağı Söylendi! Dow 250 Puan Düştü

ABD ile Çin'in birinci aşama ticaret anlaşmasını bu yıl tamamlanamayacağının söylenmesiyle Dow Jones 250 puan düştü.
Birinci Aşama Anlaşmanın 2019’da İmzalanamayacağı Söylendi! Dow 250 Puan Düştü

Londra merkezli haber ajansı Reuters, ABD-Çin ticaret anlaşmasının gelecek yıla kayabileceğini bildirdi. Ticaret uzmanları ve Beyaz Saray’a yakın insanlara işaret eden Reuters haberi ile ABD hisse senetleri keskin bir düşüş kaydetti.

Dow Jones Sanayi Ortalaması, yüzde 0,7 puan düşerken, 18 Ekim’den bu yana yüzde 0,95 oranında değer kaybetti. S&P 500 yüzde 0,7 oranında azalırken, Nasdaq Kompoziti yüzde 0,8 geriledi.

Reuters’ın yayınladığı rapor, Wall Street Journal’ın eski Trump yönetim yetkililerine göre; sürmekte olan ticaret görüşmelerinin bir çıkmaza girebileceğini vurgulamasından sonra geldi. Ticaretteki belirsizlik, Senato’nun Hong Kong protestocularını destekleyen bir tasarıyı geçmesinden sonra arttı.

Çin, ABD’yi iç meselelerine müdahale etmekle suçluyor. Hong Kong protestolarını işaret eden yasa ile bu suçlama tekrarlandı. Salı günü Başkan Donald Trump ise Pekin ticaret anlaşması yapmazsa tarifeleri daha da artıracağını söylemişti.

En büyük endeksler, Salı günü yeni gün içi rekorlar kırdı. Trump’ın 11 Ekim’deki duyurusunun ardından yükselişe geçen endeksler, geçen ay toparlanma yaşadı. Nasdaq yüzde 5’ten fazla toplanırken, Dow ve S&P 500 yüzde 4 oranından fazla artmıştı.

Raymond James CIO’su Larry Adam, “Bu, bu çeyreğin başından beri yaşadığımız fantastik koşudan sonra bir sindirim dönemi. Ancak aynı zamanda da bu ticaret müzakerelerinde sonucun ne olduğunu görmek için bekleyen insanlarla beklemede olduğumuzu düşünüyorum,” dedi.

Tüccarlar ayrıca Washington’daki isyan davalarına da göz atıyorlardı. Senato mahkumiyetinin muhtemel olmadığı için duruşmaların şu anda pazarda ağırlaştığına inanmadılar. Ancak duruşmalar, Trump’ın 2020 seçim sandıklarını etkileyebilir.

Hisselerde Büyük Kayıplar Görüldü

Hisselerde Büyük Kayıplar GörüldüApple hisseleri yüzde 1,7’den fazla düşüş kaydederken, Caterpillar yüzde 1,2 değer kaybetti. VanEck Vector Semiconductor ETF ise yüzde 0,8 oranında azaldı. Broadcom yüzde 1,8 gerilerken, Analog Devices ve Qualcomm yüzde 1 daha düşük seviyeden işlem gördü.

İletişim hizmetleri, S&P 500’de en kötü performans gösteren sektör olurken, yüzde 0,8 oranında geriledi. Home Depot ve Pfizer, Dow’un düşüşünü sağlayarak sırasıyla yüzde 1,7 ve yüzde 1,1 düşüş gösterdiler. Bu düşüşler, Target ve Lowe’s gibi perakendecilerden geçen güçlü kazanımlarla dengelendi.

Target hisseleri, perakendecinin beklentileri kolayca karşılayan üç aylık sonuçları açıklamasının ardından 21 Ağustos’tan bu yana en büyük bir günlük kazanımlarına yetecek şekilde yüzde 12’den fazla arttı.

Target ayrıca tüm yıl kar görünümünü de yükseltti. Lowe’s yüzde 5,8 ile beklenenden daha güçlü kazanç elde ederken, 2019 mali yılı için iyileştirilmiş kar tahminlerinde artışa işaret etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum