Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden’in Seçimleri Kazanması Çin’le Olan Sorunları Bitirmeyecek

ABD ile Çin arasında artan teknoloji savaşlarını değerlendiren bir ekonomist, Kasım ayında yapılacak seçim sonuçlarının bile önemli bir fayda sağlamayacağını düşünüyor.
Biden’in Seçimleri Kazanması Çin’le Olan Sorunları Bitirmeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ticaret savaşı yerini teknoloji savaşına bıraktı. Ocak ayında iki taraf arasında birinci aşama anlaşma imzalanmış fakat sular çok geçmeden yeniden bulanmıştı.

Washington hükümeti Çin’de ortaya çıkan coronavirüs salgını için bu ülkeyi suçladı. Ardından Hong Kong’ın özerkliğini bitiren yasa tasarısı tansiyonun yeniden tırmanmasına sebep olurken, büyük çekişme yerini teknoloji savaşlarına bıraktı.

3 Kasım’da ABD başkanlık seçimleri yapılacak. Başkan Donald Trump’a en yakın rakip Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden. Uzmanlar seçimi Biden kazansa bile söz konusu gerilimin bitmeyeceğini düşünüyor.

DBS Group Research’ün baş ekonomisti ve genel müdürü Taimur Baig, Biden’in galibiyetinin teknoloji savaşlarını bitirmeyeceğini ancak hafifleteceğini söyledi.

Trump Hükümeti Çinli teknoloji şirketleri Huawei, TikTok ve WeChat’i hedef alan kararlarını son zamanlarda artırdı. Zaten iki büyük ekonomi arasında iki yıla yakın bir zamandır devam eden gerilim vardı. Trump yönetimi, Pazar günü 23:59 itibarıyla TikTok uygulamasına yasak getireceğini duyurmuştu.

Ancak ABD Federal Mahkemesi, kararın yürürlüğe girmesine saatler kala yasağı durdurduğunu açıkladı. ABD Ticaret Bakanlığı daha önce 20 Eylül’de yürürlüğe girmesi planlanan TikTok yasağını ertelemişti.

Genel duruma ilişkin değerlendirmede bulunan Taimur Baig, Biden’in seçimleri kazanmasının Çin ile ilişkileri tamamen iyileştireceğine dair bir beklentide olmadığını söyledi. CNBC’ye verdiği demeçte, ticaret gerilimi ve teknoloji savaşlarının Çin’i yeni yerel yatırımlar yapmaya zorladığını ifade etti.

Bu arada New York Times, ABD Başkanı Donald Trump ile ilgili önemli bir iddiada bulundu.

NYT’de yer alan habere göre Başkan Trump, 2016 – 2017 yıllarında sadece 750’şer dolar verdi ödedi ve 10 yıl boyunca hiç verdi ödemediği ortaya çıktı. Trump’ın özel mülklerinin zarar ettiği ve milyonlarca dolarlık vergi borcu olduğu belirtildi.

Yaklaşan seçim öncesinde Trump’ın ekonomik durumunun baskı altında olduğu iddia ediliyor. Öte yandan Trump, hakkında ortaya çıkan bu bilgileri reddederek, tamamen uydurma olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu