Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BDDK’dan Kur Korumalı Mevduata Dair Yeni Karar

BDDK verilerine göre kur korumalı mevduat hesaplarının toplam büyüklüğü, 313 milyar TL’ye ulaştı. Alınan yeni kararın detayları aşağıda;
BDDK’dan Kur Korumalı Mevduata Dair Yeni Karar
Son Güncelleme: 
Yorum

Aralık ayında hayatımıza giren kur korumalı mevduat hesabı uygulamasına dair gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 14 Şubat 2022 tarihinden itibaren, “Kur Korumalı TL Mevduat ve Katılma Hesapları”na ait verilerin, düzenli olarak paylaşılacağını duyurdu.

Açıklamada, söz konusu uygulamanın; “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un ilgili maddeleri ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 21.12.2021 tarihli ve 2021/14 sayılı Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, 29.12.2021 tarihli ve 2021/16 sayılı Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ hükümleri uyarınca başlatıldığı belirtildi.

7 Şubat İtibarıyla Kur Korumalı Mevduat Büyüklüğü 313 Milyar TL

Kur Korumalı Mevduat 313 Milyar TL
Kaynak: BDDK

Bu tutarın 171 milyar TL’sini Hazine, 142 milyar TL’sini TCMB oluşturdu. Geçen yılın son ayında döviz kurlarında yaşanan sert yükseliş sonrasında devreye alınan uygulama ile TL’nin değerinin korunması amaçlanıyor.

Bu kapsamda insanların birikimlerini dövize yatırmamaları için sayısız avantaj sunuyor. Geçtiğimiz günlerde Koza Altın 831.319.953.47 TL’lik kur korumalı mevduat hesabı açarak, 87 milyon TL’lik stopaj ve vergi istisnası avantajı elde etmişti.

Dün de Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den benzer karar alındığı bilgisi geldi. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan açıklamada 6 ay vadeli toplam 78.030.050 TL tutarında kur korumalı mevduat hesabı açıldığı ve bu sayede 3.400.000 TL’lik kurumlar vergisi istisnası sağlanacağı belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu