Yatırım yapmaya başla!

BDDK Elektronik Ürün Kapsamında Çekilen Kredilere Sınırlama Getirdi

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu almış olduğu karar ile cep telefonu, bilgisayar ve tablet gibi cihazlar için çekilen kredilerin vadesini 6 ay ile sınırladı.
BDDK Elektronik Ürün Kapsamında Çekilen Kredilere Sınırlama Getirdi

Son günlerde ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilim, döviz kurları ve ekonomide etkisini yoğun olarak hissettirdi. Yaşanan sıkıntılı günler sonrası yetkili mercilerden çeşitli önlemler alınmaya devam ediyor. Son olarak BDDK tarafından swap işlemlerinin kısıtlanması ile döviz kurlarında önemli düşüş yaşandığına tanık olduk.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda cep telefonu ve bilgisayar başta olmak üzere pek çok elektronik ürünün, kredi kartı ile alışverişine çeşitli kısıtlamalar getirilmişti. Getirilen bu kısıtlamalar sonrası pek çok kişi bankalardan kredi çekme yoluna ya da GSM operatörlerinden tarifeleri üzerinden ürün satın alma yoluna gitmişti. Ancak BDDK’dan bu yolu seçenler için yeni bir kısıtlama geldi.

Bilgisayar ve Cep Telefonu için Kredi Sınırlaması

Bilgisayar ve Cep Telefonu için Kredi Sınırlaması

Bilgisayar ve cep telefonu satan pek çok mağaza BDDK tarafından kredi kartlarına getirilen taksit sınırlamasının ardından, müşterilerine kredi kullanma imkanı tanıyordu. Çekilen krediler 24 aya kadar taksitlendirilebiliyordu. Ancak Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu, cep telefonu ve bilgisayar almak için çekilen kredilerin vadesine sınırlama getirdi.

Yeni yönetmelik ile söz konusu ürünler için çekilecek krediler 6 ay ile sınırlandırıldı. BDDK’nın yaptığı kredi düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girmiş oldu. Kurum tarafından hazırlanan yönetmelikte sadece cep telefonu ve bilgisayar ürünlerinin yanında başka alanlarda kısıtlamalara da yer verildi.

BDDK’nın Diğer Kısıtlama Getirdiği Alanlar

BDDK’nın Diğer Kısıtlama Getirdiği Alanlar

BDDK tarafından hazırlanan ve yürürlüğe giren yönetmelikte elektronik ürünlerin haricinde başka hizmetlerle ilgili kısıtlamalar da yer alıyor. Havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda yine en fazla 6 aylık taksitlendirme yapılabilecek.

Sağlık ve sosyal hizmetlere yönelik harcamalarda ve vergi ödemelerinde de en fazla 9 aylık vadeye izin veriliyor. Bunun yanında kuyum, pazarlama ve telekomünikasyon, gıda, alkollü içecek, akaryakıt ve kozmetik gibi ürünlerin alımında taksit uygulanmasına müsaade edilmeyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum