Yatırım yapmaya başla!

Bankalardaki Altın Hesapları Rekor Seviyeye Ulaştı!

Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın altına tasarruf yapın çağrısıyla, 2017 yılında bankalardaki altın hesapları rekor seviyeye ulaştı.
Bankalardaki Altın Hesapları Rekor Seviyeye Ulaştı!

Küresel piyasalarda yaşanan riskler, döviz kurlarındaki oynaklık, son yıllarda hayatımıza giren kripto paralardaki sert hareketler yatırımcının her daim güvenli liman olarak gördüğü altına olan ilgisini daha da artırdı. Jeopolitik risklerden çok fazla etkilenmek istemeyen yatırımcının altına yönelmesi hem fiyatların hem de bankalardaki alın hesaplarının yükselmesini sağladı.

Bankalardaki altın hesapları, 2017 yılında 24 milyar 103 milyon lira ile rekor seviyeye ulaştı.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Mehmet Şimşek’in çağrısıyla başlayan yastık altındaki altınların hazineye getirilmesi çağrısına birçok vatandaş katıldı. Binlerce ton altın ekonomiye kazandırılarak, karşılığında altına dayalı kira sertifikası ve altın tahvili alındı.

Evlerde atıl halde duran altınların ekonomiye kazandırılması projesi ve döviz kurlarındaki volatilitenin etkisi, altın hesaplarının tarihinin en yüksek seviyesine çıkmasını sağladı.

Bankalarda bulunan kıymetli maden depo hesapları tutarı geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre %38,2 artış gösterdi.

Söz konusu rakam 2016 yılında 17 milyar 445 milyon lira civarındaydı. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası‘nda (KMKTP) altının kilogram fiyatı, 2017 yılının son günlerinde 156 bin 900 lira olmuştu. Bankalardaki kıymetli maden depo hesaplarının büyüklüğünün 2017 yılı sonunda 153,6 ton olarak hesaplandığı bildirildi.

2016 yılı sonunda 132,5 ton olan altın hesaplarının büyüklüğü, geçtiğimiz yıl 21,1 ton artış gösterdi.

ALB Forex Altın ve Emtia Piyasaları Müdürü Volkan Kuğucuk, bankalardaki altın hesaplarının rekor seviyelere ulaşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, döviz yerine altın tasarrufu yapın çağrısının payı olduğunu belirtti. Dünya Altın Konseyi ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından açıklanan verilerin de yurt içerisindeki yatırımcının altına olan ilgisinin arttığını doğruladığı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum