Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bankacılık Endeksi S&P Değerlendirmesi Sonrası %2’den Fazla Geriledi

Borsa İstanbul bankacılık endeksindeki düşüşün öncülüğünde 114 bine kadar geriledi. Analistler bunda S&P’nin risklerin mevcut olduğunu belirten yorumunun etkisi olduğunu söylüyor.
Bankacılık Endeksi S&P Değerlendirmesi Sonrası %2’den Fazla Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Türk lirasındaki değer kaybını ve ülke ekonomisindeki daralmayı gerekçe göstererek Türk bankacılık sektörüne ilişkin negatif bir değerlendirmede bulundu. Kurum analistleri sektördeki sorunlu kredilerin gelecek yıla kadar en az %20’leri bulmasını bekliyor.

Bunun yanında Türkiye’deki bankaların aynı kulvarda olduğu gelişmekte olan ülkelere kıyasla yüksek şirket borçları ile karşı karşıya olduğu ifade edildi. Yapılan açıklamada 2021 yılına kadar takipteki alacak miktarının %11 – 12 seviyelerine çıkmasının beklendiği aktarıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Bankalar Birliği’nin 63. Genel Kurul Toplantısında sektöre ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bakan Albayrak, dün gerçekleşen toplantıda bankalara kredi borçlarına ilişkin yeniden yapılandırma çağrısında bulundu. “Tüm paydaşların kazandığı etkin ve hızlı çalışan model ortaya koyabilirseniz biz de devlet olarak bu yapıya tüm desteği sağlarız.” diyen Albayrak, mevcut planlar hakkında bilgilendirme yaptı.

Türkiye’nin ekonomik açıdan dönüşüm ve değişim sürecinden geçtiğini, bu süreçte iki temel hedef üzerine odaklanılması gerektiğini vurguladı. Bunların ilkini finansal istikrar ve güvenliğin güçlendirilmesi olarak açıkladı.

İkinci hedefin ise katma değeri yüksek ihracatı artırarak cari dengeyi güçlendirmek, istihdamı yükseltmek ve sağlam makroekonomik temeller üzerine güçlü bir ekonomi inşa etmek olarak sıraladı.

S&P değerlendirmesinde ise Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) son dönemde kamu bankaları üzerinden sürekli kredi verdiği, bunun yanında dövizle borçlanma oranının yüksek olduğu söylendi. Bu sebeplerin ise Türk bankacılık sektörü için spesifik riskler olarak görüldüğü kaydedildi.

Bankacılık endeksi (XBANK) yapılan değerlendirmenin ardından gün içinde negatif yönde hareket etti.
Bankacılık Endeksi Düşüş Gösterdi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Endeksin gün aralığı 130.782 – 132.543 şeklinde gerçekleşti. Piyasaların kapanmak üzere olduğu saat 17:30 sularında %1,16 ekside 131.262,97 puandan işlem görüyor.

Çarşamba gününe 132,543.32 puandan başlayan bankacılık sektör endeksi için 131.210 pivot noktası olarak değerlendiriliyor. Kısa vadede destek 129.878 – 129.138, direnç ise 133.283 – 131950 aralıkları olarak gösteriliyor.

En çok işlem gören bankaların hisse senetleri performanslarına baktığımızda; Akbank hisseleri (AKBNK) şu dakikalarda %2,45, Garanti Bankası (GARAN) %2,72, Vakıfbank (VAKBN) %2,29 ve Yapı Kredi Bankası (YKBNK) %2,07 ekside seyretmekte.

Bakan Albayrak, Türk lirasına güvenen herkesin kazançlı çıktığını söyledi.

Borsa İstanbul dün 116 bin puanı aştı. Sene başından bu yana kendi para birimi üzerinden kayıplarını tamamen silen 5 dünya borsasından biri oldu.

Hazine Bakanı Berat Albayrak, sene başından bu yana yatırımcıların ilgisinin artmasıyla Borsa İstanbul’un iyi bir performans sergilediğini söyledi. Paylaştığı tabloda 1 Ocak ile 23 Haziran arasında Türkiye borsasının %0,80 artışla pozitife yönelen tek pay piyasası olduğu dikkat çekiyor.

Bu arada BIST 100 Endeksi piyasaların koronavirüste ikinci dalga olasılığının değerlendirilmesiyle Çarşamba günü düşüş seyri sergiledi. Şu dakikalarda %0,814 ekside 114.406 puandan işlem gören endeks, gün içinde 114.333 – 115.627 arasında dalgalandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu