Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Son Yıllardaki Fiyat Artışı Bakırı Altına Rakip Gösteriyor!

Emtia getiri uzmanları, bakırın son yıllardaki fiyat değişimlerini incelediklerinde, yüksek enflasyondan korunmak için iyi bir araç olduğunu ve hatta altına rakip olabileceğini belirtiyor.

Bakırın son yıllardaki fiyat değişimlerini inceleyen emtia getiri analistleri, finansal riskler döneminde altın kadar çok tercih edildiğini ve fiyat artışının daha belirgin olduğunu gösterdi. Altın yüzyıllardır en güvenilir yatırım aracı ve en ufak bir risk ortamında ilk tercih edilenler arasında başı çekmektedir. Ancak son analizler, bakırın altına rakip olabilecek kadar ön plana çıktığını ortaya koydu.

Kırmızı metal olarak adlandırılan bakır fiyatları, 2016 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde artıyor.

Londra Metal Borsası’nda 3 ay vadeli bakırın tonu 7.000 – 7.500 dolar arasında işlem görüyor. 2016 yılında 4.300 dolar olan bakırın ton fiyatı bu tarihten beri artış gösteriyor. Uzmanlar, 2018 yılında da bakırdaki artışın devam edeceğini öngörüyor. Fiyatların artmasında ise küresel ekonomideki büyümenin devam etmesi gösteriliyor.

Kullanım alanının geniş olması ve ekonomiye paralel hareket etmesi bakır fiyatlarının yükselmesini sağlıyor.

Bakır genel olarak; inşaat, elektrik, endüstri, sanayi, kuyumculuk ve motorlu araçlar olmak üzere birçok alanda kullanılan bir metal. Kullanım alanının bu denli geniş olması aynı zamanda talebinin de yüksek olması anlamına geliyor.

Bir diğer açıdan bakıldığında da enflasyona duyarlı olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu noktada, yıllardır yüksek enflasyon ortamlarında güvenli liman olarak görülen altının, bakırın gölgesinde kaldığını görmekteyiz.

1992 yılından bu yana, tüketici fiyatlarındaki her %1’lik artış, bakıra %18’lik bir artış olarak yansıdı.

Emtia uzmanlarına göre; bakır enflasyona karşı hedge enstrümanı olarak enerji dışında tüm başlıca varlık sınıflarında, daha iyi performans göstermiş durumda. Enflasyondaki her %1’lik artış karşısında bakırda %18 oranında bir yükselme olurken, altında %5,2 düzeyinde olduğunu görmekteyiz.

Analistler; enflasyonun yüksek olduğu bir ortamda diğer emtialardan daha güçlü bir performans sergilediği için, bakırın portföyler açısından iyi bir koruma aracı olduğunu belirtiyor.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum