Yatırım yapmaya başla!

Bakan Albayrak’tan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı Mesajı Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabı üzerinden enflasyon ile mücadele programının yarın açıklanacağı mesajını yayınladı. İşte detaylar;
Bakan Albayrak’tan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı Mesajı Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen hafta TÜFE ve Yi-ÜFE sonrasında yaptığı konuşmada enflasyonla mücadele programının bu hafta açıklanacağının sinyallerini vermişti. Bugün ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yarın bu programın açıklanacağını dile getirdi. Enflasyonla Topyekun Mücadele isminin verildiği programın duyurusu, paydaşlarla güçlü koordinasyon mesajı verilerek yapıldı.

Albayrak, Bankalar Birliği’nin reel sektörün kredi borç ödemelerinin yapılandırılmasına ilişkin aldığı tavsiye kararını çok önemli gördüğünü söyledi.

Bankalar Birliği’ne teşekkür eden Albayrak, “15 milyon TL’nin altındaki borçlar, 6 ay ödemesiz 24 aylık vade ile yapılandırılacak. Bu kararı alan Bankalar Birliği’ne teşekkür ediyorum,” ifadelerini kullandı. Aynı paylaşımın devamında ise zorlu sürecin üstesinden tüm paydaşlarla sağlanan güçlü koordinasyon ve işbirliği ile üstesinden gelindiğini söyledi. Albayrak, “yarın açıklayacağımız Enflasyonla Topyekun Mücadele programı ile bu dayanışmayı çok daha ileri taşıyacağız,” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise enflasyonla mücadele paketini sonuna kadar destekleyeceklerini dile getirdi.

Abdurrahman Kaan Enflasyonla Mücadele Destek

Milli ekonomi vurgusu yapan Kaan, ekonomide yer alan tüm aktörlerin, enflasyonla mücadelede topyekun bir duruş sergilemek zorunda olduğunu söyledi. Aynı zamanda “MÜSİAD olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklayacağı enflasyonla mücadele paketini sonuna kadar destekleyeceğiz,” ifadelerini kullandı. Enflasyonla mücadele paketine ilişkin yazılı açıklama yapan Kaan, MÜSİAD olarak geçmişten bugüne üretim ekonomisi esasıyla büyümeyi, yerli ve milli üretimi kendilerine şiar edindiklerini vurguladı.

Kaan, “Meselemiz Türkiye Olsun” diye yola çıktıklarını ve her adımı bu şuurla attıklarını da sözlerine ekledi.

Meselemiz Türkiye Olsun

Aynı bilinç ve hissiyatla göreve geldikleri ilk günden beri, her platformda enflasyonla mücadele konusuna dikkat çektiklerini de belirtti. Enflasyonun ekonomik olduğu kadar sosyal bir olgu da olduğunu dile getiren Kaan, enflasyonu sadece fiyatlar genel düzeyinde gözlenen artış şeklinde değerlendirmenin yetersiz olduğunu söyledi.

MÜSİAD Başkanı, “enflasyonla birlikte değer kaybeden yalnızca para birimi değil, aynı zamanda işverenin üretim azmi, işçinin alın teri, yani milletin servetidir. Bu bağlamda üreticisinden tüketicisine, kamu sektöründen özel sektörüne kadar ekonomi içerisinde yer alan bütün aktörler olarak, enflasyona mücadelede topyekun bir duruş sergilemek zorundayız,” ifadelerini kullandı.

Yüzde 24,5 seviyesine yükselen enflasyon oranına, dövizlerdeki dalgalanma ile girdi maliyetinin artmasının etkisinin büyük olduğunu da söyledi.

Enflasyon Nedeni Artan Girdi Maliyeti

Buna rağmen “yüksek kur – yüksek enflasyon” sarmalından çıkış noktasında iş dünyasının temsilcileri olarak sorumluluk almaları gerektiğini dile getirdi. Bu bağlamda da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak enflasyonla mücadele paketini sonuna kadar destekleyeceklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum