Yatırım yapmaya başla!

BAE Merkez Bankası Başkanı Düşük Faizi ve Yükselen Riskleri Ele Aldı

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası Başkanı, son faiz indiriminin ardından yükselen riskler konusunda uyardı.
BAE Merkez Bankası Başkanı Düşük Faizi ve Yükselen Riskleri Ele Aldı

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası Başkanı Mubarak Rashed Khamis Al Mansoori, BAE’nin faiz oranlarını düşürme yönündeki son hareketinin para birimini koruyacağını ve ekonomiyi destekleyeceğini söyledi.

“Dönen bir döngümüz var, düşük oranlar ekonomimize gerçekten yardımcı oluyor” diyen Mubarak Rashed Khamis Al Mansoori, Abu Dabi’de Orta Doğu Bankacılık Forumu etkinliğinde yaptığı açıklamalarla dikkat çekti.

BAE Merkez Bankası Başkanı: Düşük Oranlar Ekonomimize Yardım Ediyor

BAE Merkez Bankası Başkanı: Düşük Oranlar Ekonomimize Yardım EdiyorBAE Merkez Bankası Başkanı ayrıca artan küresel riskleri ve değişen küresel oranları ve bu iki faktörün BAE’nin iç büyüme görünümüne etkisini ele aldı.

BAE’nin toparlanma için çok iyi bir yolda olduğunu aktaran Al Mansoori; “doğru kurtarma yolunda olduğumuza eminim ve umarım jeopolitik tüm bölgenin gelişebilmesi için ayarlanır” dedi. Al Mansoori’nin yorumları, para birimini ABD dolarına sabitleyen merkez bankasının gösterge faiz oranını 25 baz puan daha düşürmesinin ardından geldi.

Nitekim Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi merkez bankalarının çoğu, döviz kurundaki istikrarı korumak için Fed’in para politikası liderini takip ediyor.

Al Mansoori de düşürülmüş faiz oranına atıfta bulunarak, bunun BAE ekonomisi için olumlu olduğunu belirterek 2014’ten bu yana düşük petrol fiyatı dönemine işaret etti. Merkez bankasından yapılan son tahminde, 2019 için toplam büyüme yüzde 2.4 olarak verilmiş, enerji dışı sektörde yüzde 1.4, enerji sektöründe yüzde 5 büyüme içerdiği söylenmişti. Ayrı bir şekilde IMF, 2020 için yüzde 2.5 büyüme öngörmüştü.

BAE Merkez Bankası Başkanı Görünüm için Riskleri Açıkladı

BAE Merkez Bankası Başkanı Görünüm için Riskleri AçıkladıAl Mansoori, görünüm için varlığını sürdüren riskler arasında özellikle de ABD-Çin savaşını göstererek şöyle konuştu: “Bu çok fazla oynaklık yaratıyor, çünkü ne olacağı dair net bir yön yok. BAE açık bir ekonomidir, bu yüzden olanlardan etkilendik.”

ABD’de olası bir durgunluk riskinin de üzerini çizen Al Mansoori; “Ticaret savaşınız var, ekonominiz şimdi yavaşlıyor, ABD muhtemelen hala bir miktar alana sahip ama bir durgunluk riski var. Diğer risk gerçekten düşük faiz oranı” dedi.

Düşük küresel oranların varlık fiyatlarında yükselişe yol açtığı konusunda uyaran Al Mansoori, petrol fiyatı, tahvil piyasaları, hisse senetleri ve altının aynı anda yükseldiği bir zamanı daha önce hiç görmediğini vurguladı. Bu durumun likiditenin birçok varlık fiyatını körüklediğini ve bir gün sona ermek zorunda olduğunu savundu.

Al Mansoori Dubai’nin Alarm Zilleri Çalan Emlak Piyasası Açıklamaları

Al Mansoori Dubai’nin Alarm Zilleri Çalan Emlak Piyasası AçıklamalarıAl Mansoori, fiyatların 2014’ten bu yana en az dörtte bir oranında düştüğü Dubai’nin emlak piyasası hakkında da konuştu. Zayıf talep ve yeni arz ortasında alarm zilleri çalan Dubai’nin emlak piyasasındaki endişeler sonrasında, Damac Properties Başkanı Hussain Sajwani, inşaatçıları en az bir yıl boyunca yeni konut projeleri başlatmamaya çağırmış aksi takdirde piyasa için bir felaket olacağını söylemişti.

Al Mansoori ise Damac Properties Başkanı Hussain Sajwani’nin yorumuna katılmama eğiliminde olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“2008’den ders aldığımızı düşünüyorum ve bankalar da derslerini aldılar. Emlak sektörüne borç vermekte ihtiyatlı davrandılar. Şu an sahip oldukları tekliflerden bazılarına bakarsanız, çok çekici olduklarını görürsünüz. Böylece risk seviyesi düşürülmüştür. Zirvede alım yapmıyorsunuz, en düşük seviyeden alım yapıyorsunuz.” Ancak durmak bilmeyen inşaatın sektöre zarar verdiği görüşünü destekleyerek arzın kontrol edilmesi gerektiğini savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum