Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya’da Tüketici Güveni Ocak’ta Geriledi

Westpac Bank tarafından yapılan en son anket, tüketici güven endeksinin 107 puana gerilemesiyle rakamın Ocak ayında Aralık’taki yüksek seviyelerden düştüğünü gösterdi.
Avustralya’da Tüketici Güveni Ocak’ta Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Eylül çeyreğinde ikinci çeyrekte girdiği tarihi resesyondan çıkan Avustralya’da ekonomi toparlanmayı sürdürüyor. Ancak Melbourne Enstitüsü ve Westpac Bank Avustralya Tüketici Duyarlılığı Endeksi tüketici güveninde bir miktar gerileme olduğunu gösterdi.

Buna göre endeks Aralık ayındaki 112 seviyesinden Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 4,5 düşüşle 107’ye geriledi. Bir önceki ay ise yüzde 4,1’lik kazanç kaydedilmişti. Ocak ayında ise tüm bileşenler düştü. 12 aylık görünümle ekonomik görünümle ilişkili bileşenler yüzde 8,3, 5 yıllık görünüm ise yüzde 4,5 düştü.

Baş Ekonomist Bill Evans, Westpac’ın kurulun nihai karar için Nisan’a kadar bekleyebilecek olmasına rağmen 100 milyar dolarlık ikinci bir satın alma programının olmasını umduğunu söyledi.
Avustralya Tüketici Güveni Ocak 2021
Kaynak: Trading Economics

Çeşitli eyaletlerdeki yeni ortaya çıkan koronavirüs kümelerinin başlamasını takiben sınır kısıtlamaları, 2020’yi etkileyen virüs çilesinden kademeli olarak toparlanan Avustralya ekonomisine olan güveni zedeledi. En son Westpac-Melbourne Enstitüsü tüketici duyarlılık endeksi bunu gösterdi. Westpac Baş Ekonomisti Bill Evans, endekste bir düşüş beklendiğini ancak yine de önceki virüs salgınlarının hissiyatı azalttığı zamandan daha sağlıklı bir konumda kaldığını söyledi.

Aralık’taki son anketten bu yana iç sınırların kapatıldığını, bazı eyaletlerde COVID kümelerinin ortaya çıktığını ve denizaşırı ülkelerde, özellikle de ABD ve Birleşik Krallık’ta COVID vakalarında keskin yükselişe atıfta bulundu.
Avustralya Tüketici Güveni Aralık 2020
Kaynak: Trading Economics

Çöküşe rağmen anketin, genel tüketicilerin ekonominin geleceği konusunda daha iyimser olduğunu ortaya koyduğu eklendi. Evans ayrıca ankete katılan tüketicilerin mali durumları konusunda daha az olumlu olduklarını ve büyük ev eşyalarına harcama niyetlerinin azaldığını belirtti.

“Katılımcılar mali durumları hakkında da daha az olumlu. Bir yıl öncesine göre aile finansmanı bileşeni yüzde 7 düşerken, 12 aylık aile mali durumu sabit kaldı ve yalnızca yüzde 0,3 düştü.” dedi.

Westpac’ın bulguları, işgücü piyasası koşullarında güvende düşüşler kaydetti ve anketin işsizlik beklentileri endeksi yüzde 11,9 arttı. Bu da tüketicilerin işsiz olma olasılığıyla karşı karşıya olduğuna dair daha büyük bir endişe olduğuna işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu