Yatırım yapmaya başla!

Avustralya’nın Ticaret Fazlası Haziran’da Tarihi Seviyelere Yükseldi

Avustralya’nın ticaret fazlası Haziran ayında tarihi seviyelere yükseldi ve dünyanın tamamı bir ticaret savaşına daha da yaklaşırken ülkeye tam zamanında önemli bir tampon sağladı.
Avustralya’nın Ticaret Fazlası Haziran’da Tarihi Seviyelere Yükseldi

Açıklanan verilere göre Avustralya’nın ticaret fazlası, Haziran ayında tarihi seviyelere yükseldi ve muhtemelen ülkeye 1970’li yıllardan bu yana ilk cari hesap fazlasını kazandırdı.

Ülkenin ticaret fazlası, dünya ABD-Çin liderliğinde başlayan ve hızla diğer ülkelere sıçrayan bir ticaret savaşına daha da yaklaşırken Avustralya’ya tam zamanında verilmiş bir tampon oldu.

Kaynak ihracatında devam eden güç, Haziran çeyreğindeki ekonomik faaliyete kritik katkılarda bulunarak hane halkı harcamalarındaki zayıflığın dengelenmesine yardım etti.

Avustralya’nın Ticaret Fazlası Haziran'da Ekonomik Faaliyet Yardım Verilere ilişkin görüş bildiren Capital Economics ekonomisti Ben Udy, “İç ekonomideki son zayıflık göz önüne alındığında, net ticaret muhtemelen ikinci çeyrekteki GSYİH büyümesinin ana
yönlendiricisi oldu. Kasvetli iç görünümün ortasında bir umut ışığı sağladı.” dedi. Bu zor durumdaki yerel doları kaldırarak onu 0,6748 dolarlık yedi aylık bir çukurdan 0,6780 dolara çıkardı.

Avustralya İstatistik Bürosu, ticaret fazlasının Haziran ayında 6 milyar Avustralya doları olan tahminlerin çok üstünde gelerek %30’luk bir artışla 8 milyar Avustralya doları olduğunu bildirdi.

Avustralya’nın Ticaret Fazlası Haziran'da 8 Milyar Avustralya Doları İhracat, ülkenin tek en büyük kazananı olan demir cevherindeki yüksek fiyatlar ve kömür taşımacılığındaki canlanma ile yüzde 1 seviyesinde arttı.

Demir cevheri fiyatları bu yıl, tedarik kesintileri Brezilya’dan yapılan sevkiyatları vururken ve Pekin’in politika teşviki, çelik talebini desteklerken yükselişe geçti. Sonuçlardaki tek bir dezavantaj, ithalattaki yüzde 4’lük düşüşün iç tüketim ve yatırımda yumuşaklık olduğunu önermesiydi. Tüm ikinci çeyrek için fazlalık, 19,8 milyar dolarlık rekorda durmak için 5 milyar dolarlık bir artış gösterdi.

Westpac ekonomisti Andrew Hanlan, “Bu, Haziran çeyreğinde cari hesap fazlası olasılığını artırıyor, gerçekleşmesi durumunda bu 1975 yılının Haziran çeyreğinden bu yana ilk olur” dedi. Böyle bir sonuç, temel olarak Avustralya’nın dış tasarruflara daha az bağımlı olacağı ve kendi tüketimiyle yatırımını daha fazla finanse edeceği anlamına gelir ki bu da stresli piyasa zamanlarında yararlı bir tampon işlevi görür.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum