Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Hükümeti Ekonomi ve Bütçe Fazlası için Görünümü Düşürdü

Avustralya hükümeti Pazartesi günü ekonomide ve ücretlerdeki büyüme için görünümünü düşürdü.
Avustralya Hükümeti Ekonomi ve Bütçe Fazlası için Görünümü Düşürdü
Yorum

Avustralya hükümeti Pazartesi günü, önümüzdeki dört yıl boyunca beklenen gelirler için 33 milyar Avustralya doları seviyesindeki bir düşüşün bir parçası olarak ekonomide ve ücretlerdeki büyüme için görünümünü düşürdü.

Güçlü şirket vergi gelirleri ve borçlanmanın azalan maliyeti zamanında bir tampon sağlamasına rağmen düşüş için zayıf harcama ve durgun ücret artışı suçlandı. Haziran 2020’ye kadar olan mali yıl için bütçe fazlası 5 milyar Avustralya doları olarak görülürken, rakam önceki 7.1 milyar Avustralya doları seviyesinin altında kaldı.

Yine de bu 10 yıl içindeki ilk bütçe fazlası olacaktı ki bu da Başbakan Scott Morrison hükümetinin uzun süredir taahhüt ettiği şeydi.

Başbakan Morrison Büyüme Hedefi DüşürdüMorrison, ekonomik büyümenin canlanmasına yardımcı olmak için bir paket teşvik paketi çağrısını reddederek bir fazlalık sağlama ihtiyacını dile getirmişti. Nitekim Eylül ayına kadar olan ekonomik büyüme yüzde 1.7 ile hayal kırıklığı yaratmıştı. Söz konusu durum, Avustralya Merkez Bankası’nın omuzlarına sorumluluk yüklemiş ve kurum ekonomiyi desteklemek için üç kez indirime gitmişti.

Hükümetin harekete geçmemesi, piyasaların daha fazla indirim, hatta RBA’nın devlet tahvilleri satın alması gibi geleneksel olmayan yollar için fiyatlanmasının en önemli nedeni oldu.

Avustralya Hükümeti Büyüme Görünüm Düşürdü Yıl ortası mali görünümünde Avustralya Hazine Bakanı Josh Frydenberg, 2020/21 için 6.1 milyar Avustralya doları seviyesinde fazlalık öngördü ki rakam daha önce 11 milyar Avustralya doları idi. Yan, 2021/22 için fazlalık tahmini 8.5 milyar Avustralya dolarından fazla düşürüldü.

Toplamda 2023’e kadar olan kümülatif fazlalık 23.5 milyar dolar olarak görüldü ki bu önceki projeksiyondan 21 milyar Avustralya dolarından fazla bir düşüş oldu. 2019/20 için gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesi öngörüsü ise yüzde 2.25’e çekildi ki bu rakam önceki yüzde 2.75’ten düşüktü. Ancak 2020/21 için tahmin yüzde 2.75 ile sabit bırakıldı.

Son birkaç yıldır sürekli hayal kırıklığı yaratan ücret artışı da dik bir aşağı yönlü revizyon gördü. Ücretlerin bu yıl sadece yüzde 2.25 artacağı belirtildi ki önceki tahmin yüzde 2.75’ti. 2020/21 için tahmin de önceki yüzde 3.25’lik çağrıdan düşürülerek yüzde 2.5’e indirildi. İşsizliğin bu yıl için yüzde 5.25 seviyesin e görüldüğü, önceki tahminden yüzde 5’lik artış yapıldığı kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu