Yatırım yapmaya başla!

Gerilim Artıyor! Avustralya Doları, Çin’den Gelen Kömür Yasağıyla Düştü

Avustralya doları, Çin’in büyük bir limanda ülkeden kömür ithalatlarını yasakladığı yönündeki haberlerin ardından düştü. Detaylar şöyle;
Gerilim Artıyor! Avustralya Doları, Çin’den Gelen Kömür Yasağıyla Düştü

Avustralya doları, Çin’in büyük bir limanda ülkeden kömür ithalatlarını yasakladığı yönündeki haberlerin ardından 0.7200 dolar seviyelerinin üzerinde 0.7100 dolar seviyelerinin altına düştü. Reuters, Perşembe günü Çin’in kuzeydoğusundaki Dalian limanındaki gümrüklerin Şubat’tan bu yana Avustralya kömürünü yasakladığını ve tüm kaynaklardan toplam kömür ithalatlarını 2019 yılının sonuna kadar 12 milyon tonluk toplam kömür ithalatında sınırlandıracağını bildirdi. Ayrıca Çin’in başka yerlerinde bulunan büyük limanların Avustralya kömürü için temizleme sürelerini en az 40 güne kadar uzattığını belirtti.

Cuma sabahı Asya piyasalarında Avustralya doları 0.7092 dolar seviyelerinde işlem görürken, yerel kömür stoklarının çoğu satıldı.

Avustralya Doları, Çin'den Gelen Kömür Yasağıyla DüştüAvustralya merkezli madencilik şirketi BHP Billiton’un hisseleri 0.63 düşerken, Whitehaven yüzde 0.66, Yancoal yüzde 2.8 ve New Hope Group yüzde 2.6 seviyelerinde düşüş yaşadı. National Australia Bank’ta piyasaların baş ekonomisti Ivan Colhoun da Perşembe günkü notunda; “piyasa spekülasyonları Perşembe günkü raporun son zamanlarda Avustralya ile Çin arasındaki siyasi ve ticari ilişkilerdeki gerilimlerin bir yansıması olabileceğini öne sürüyor” dedi.

Ivan Colhoun ayrıca rapor edilen yasağın ülkenin kömür ihracatının nispeten küçük bir kısmını etkileyeceğini de sözlerine ekledi.

Ivan Colhoun Ysak Avustralya Kömür İhracatı Küçük Bir Bölümü Etkileyecek İlgili haberlerde, geçen yıl Avustralya’nın Çin telekomünikasyon şirketleri Huawei ve ZTE’nin ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle ülkede 5G ekipmanını satmalarını yasaklamış, son zamanlarda da Avustralya önde gelen Çinli işadamının vizesini feshetmişti. Colhoun 2018 yılında ülkenin yaklaşık 386 milyon ton termik ve kok kömürü ihraç ettiğini Avustralya İstatistik Bürosu’ndan elde edilen verilere işaret etti. Verilere göre Çin’e yapılan ihracat, toplamın yüzde 22’sini oluştururken Dalian limanı Avustralya’nın toplam kömür ihracatının yalnızca yüzde 1.8’ini almıştı.

Ekonomist de Dalian’ın 1.8’lik kömür ihracatına tekabül ettiğini vurgulayarak bunun Avustralya’nın Çin’e yaptığı tüm ihracata getirilmesi durumunda kömür pazarı için büyük bir sorun olacağını söyledi.

Yasak Tüm Ülkeye Yayılırsa Avustralya Kömür Pazarı için Büyük Bir Sorun Olur Yerel üreticilerin ürünlerini küresel Pazarın başka bir yerine satabileceklerini de sözlerine ekledi. Bununla birlikte yasağın Canberra ile Pekin arasındaki ticaretin ve siyasi ilişkilerin bozulmaya başladığının sinyallerini vermesi halinde, iç ekonomi üzerinde büyük bir etkisi olabileceğinin de üzerini çizdi. Öte yandan her iki ülkenin de yetkilileri kötüleşen bir ilişki önerilerini küçümsemişti. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Hazine Sorumlusu Josh Frydenberg ve Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, yasak konusunda erken sonuçlar konusunda uyarı yaptı.

Dalian’ın hamlesinin artan gerilimlerle ilgili olup olmadığı sorulduğunda Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün, kömür ithalatını güvenlik ve kalite açısından test edip denetlediğini söylediği bildirildi.

 Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yasak Kmöür İthalatını Denetleyip Test Etmek ile İlgili Commonwealth Bank’ta madencilik ve enerji ürünleri müdür yardımcısı Vivek Dhar ise yasağın yalnızca Avustralya’ya özgü göründüğü için Çin’in sadece kömür politikalarıyla mücadele ettiği savunmasının güvenilirliğini yitirdiğini öne sürdü.

Ve düşüncesini şu sözlerle anlattı: “Avustralya kömürünün hedeflenmesi politik nedenlerin oyunda olabileceği endişelerini artırıyor. Eğer kömür ithalat yasağı Çin’e yayılırsa, Avustralya’nın ihracat hacminin ve kömür fiyatlarının ciddi bir baskı altında kaldığını görebiliriz.” Ayriyeten Dhar, Avustralya kömürünün yasaklanmasının birkaç hafta ya da ayın ötesinde sürdürülebilir olamayacağını çünkü bunun Çin çelik fabrikaları üzerindeki etkisi nedeniyle orta ve uzun vadede uygulanabilir alternatifler bulmakta zorlanacaklarını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum