Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’nın Fintech Şirketleri Anlaşmasız Brexit’e Hazırlanıyor

Avrupa’nın fintech şirketleri, yöneticilerin açıklamalarından da anlaşılacağı üzere anlaşmasız bir Brexit'e karşı önlemler alıyor. Detaylar şöyle;
Avrupa’nın Fintech Şirketleri Anlaşmasız Brexit’e Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’nın fintech şirketleri, anlaşmasız bir Brexit olasılığı hakkında giderek daha ciddi hale geliyor. Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması konusunda belirsizlik devam ederken endüstri bu hafta Paris Fintech Forumu’nda bir araya geldi.

Ödeme sağlayıcıları, kripto para borsaları ve dijital bankaların hepsi en kötü senaryoya hazırlanmak için adımlar attıklarını söyledi. Ancak Brexit’in belirsizliklerini yönlendirmenin, finansal hizmetler sektörü için ne kadar zor olduğu da ortadaydı. Avrupa Bankacılık Federasyonu CEO’su Wim Mijs; “Pazar ne kadar büyükse, fintechler için o kadar iyi olduğu, o kadar hızlı başlayabilecekleri ve o kadar fırsata sahip olabilecekleri açık.” dedi.

Ayrıca konuşmasında; “o piyasayı kesersen, tek kelimeyle Brexit olan kendini incitiyorsun demektir” dedi.

Fintech Brexit Konusunda EndiseliGeçtiğimiz günlerde Avrupa’nın en büyük fintech girişimlerinden biri olarak adlandırılan Berlin merkezli dijital banka N26’nın kurucu ortağı ve CFO’su Maximilian Tayenthal, Salı günü CNBC’ye yaptığı açıklamada şirketin anlaşmasız bir Brexit için önlemler aldığını aktardı. “Maalesef kimse söz konusu bankacılık lisansları olduğunda Brexit’in ne kadar zor olacağını bilmiyor” dedi.

Geçtiğimiz aylarda İngiltere’de faaliyete başlayan N26’nın CFO’su ayrıca çok yakında bankacılık lisansına ihtiyacı olacağını bunun üzerinde çalışan bir ekibi olacağını kaydetti.

N26 CFO Geleceğimizi Düşünmeliyiz Açıklaması Mevcut AB kuralları uyarınca İngiliz finansal kurumlarının, blok boyunca yerel bir bankacılık lisansı ile çalışabilecekleri fakat İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla bunun muhtemelen değişeceği bildirildi. Sonuçsa fintech firmaları ve bankalarının, son tarihten önce önlem amaçlı AB ülkelerindeki lisanslar için başvurmaları olmuştu. Çünkü bu onlara Birleşik Krallık AB ile bir anlaşmaya varma konusunda başarısız olsa bile tüm pazarlarda faaliyet göstermeleri için izin verecekti.

İki ay önce Estonya’da lisans almak için başvuran Londra merkezli kripto para borsası Gobaba’nın direktörü Serkan Zubari de “geleceğimizi düşünmeliyiz” diyerek yanıt verdi.

Gobaba Estonya Lisans BaşvurusuLondra merkezli unicorn TransferWise da bu ayın başlarında Brüksel’de para transferi lisansı için başvurmuş, fintech firması Revolut da Aralık ayında Avrupa bankacılık lisansı almıştı. Her iki şirket de kararlarının arkasındaki faktörlerden en büyüğünü Brexit olarak tanımlamışlardı.

Bu arada RBS ve Lloyd’s gib daha geleneksel bankalar, çeşitli Avrupa Birliği ülkelerinde lisans almışlardı. Zaten Avrupa Merkez Bankası da internet sitesinden yaptığı açıklamada; “Avrupa Merkez Bankası ve ulusal denetçiler, bankaların geçişi olmayan zorlu bir Brexit’in yol açacağı anlaşmasız senaryo da dahil tüm olası durumlara hazırlanmaya devam etmelerini bekliyor” ifadeleriyle önlem alınması gerektiğini açıkça bildirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu