Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Borsaları Ticaret ve Politika Kaygıları ile Sert Düştü

Avrupa piyasaları, ABD - Çin ticaret endişeleri ve AB genelindeki siyasi belirsizlik nedeniyle sabah işlemlerinde sert düştü.
Avrupa Borsaları Ticaret ve Politika Kaygıları ile Sert Düştü
Yorum

ABD – Çin arasındaki ticaret savaşı, ‘bitti’ umutlarını bir kenara bırakarak yeniden şiddetlendi. Küresel piyasaları olumsuz etkileyen bir dizi yeni karar, AB’deki siyasi belirsizlikle bir araya gelerek, Avrupa piyasalarına sert bir şekilde yansıdı. En büyük kayıp ise otomobil hisselerinde gözlendi.

Avrupa göstergesi Stoxx 600, kırmızı bölgede seyrederken, hemen her sektörde görülen gerileme ile yüzde 0,7 oranında düşüş kaydetti.

Stoxx 600 Yüzde 0,7 DüştüOtomobil hisselerindeki kayıplar ise yüzde 2,5’in üstüne işaret etti. Bu hareketler, ABD ile Çin arasındaki ticaret ilişkisine dair yenilenen endişelerin ardından geldi. ABD, 19 Ağustos itibarıyla Çin telekom devi Huawei’ya karşı ticari kısıtlamalar getireceğini belirtti.

70 milyar dolarlık Huawei, 2018 yılında bileşen satın alarak Qualcomm, Intel ve Micron Technology de dahil olmak üzere ABD firmalarına yaklaşık 11 milyar dolar harcadı. Şimdi ise 90 günlük erteleme süresi için ABD tedarikçilerine geçici lisans verildi.

Hissedarlarını yıllık toplantısı için toplayan Deutsche Bank, bugünkü işlemlerde yüzde 2,7 oranında değer kaybetti.

Deutsche Bank Yüzde 2,7 DüştüBankanın, bugün hissedarlarla önemli bir toplantı yapması bekleniyor. Çünkü bankanın hisse düşüş kaydediyor ve skandalların artışının fiyatı daha da aşağı çekmesi tahmin ediliyor. Güçlenen Alman borç verenin hisse fiyatı, yılın başından bu yana yüzde 5 düşüşle bugün en düşük seviyesine ulaştı.

Hafta başında UBS, Deutsche Bank’ın hisselerini nötr seviyesinden sat derecesine indirdi ve hedef fiyatını 7,80 Euro’dan 5,70 Euro’ya indirdi. Bank, yerli rakibi Commerzbank ile birleşme görüşmelerinin çökmesinin ardından yatırım bankacılığı bölümünü daraltmak için baskı altında bulunuyor.

Reuters raporuna göre; diğer bireysel hisse senetlerine bakıldığında Daimler yüzde 7’den fazla değer kaybediyor.

Daimler Yüzde 7 DüştüAvrupa’da politikalar, AB seçimlerinde oyların İngiltere ve Hollanda’da başlamasıyla merkezi bir odak noktası haline geldi. Brexit belirsizliği de artmaya devam ederken, İngiltere Başbakanı Theresa May istifa etmeye zorlanıyor. May büyük ölçüde İngiltere Parlamentosu tarafından reddedilmesi beklenen yeni Brexit anlaşmasını açıkladıktan sonra sterlin, 1,2607 dolara düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu