Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’nın Beyin Göçü Kötüleşirken, Bazı Ülkeler Gençler için Gelir Vergisini Kaldırıyor

Beyin göçü bazı Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin ekonomik beklentilerini azaltırken, durum gençler için vergi geliri muafiyetlerine yol açıyor. İşte detaylar;
Avrupa’nın Beyin Göçü Kötüleşirken, Bazı Ülkeler Gençler için Gelir Vergisini Kaldırıyor
Yorum

Orta ve Doğu Avrupa (CEE) ülkeleri, vasıflı işçilerin Batı AB ülkelerine akışını engelleme çabalarının parçası olarak gençlere radikal vergi teşvikleri öneriyor.

Nitekim gençler orantısız bir şekilde daha iyi ücretli işler arayışında bloğun hareket özgürlüğünden yararlanırken ortaya çıkan beyin göçü, CEE ülkelerinin ekonomik beklentilerini azaltıyor. Keza bu durum Polonya hükümetinin yaklaşık 2 milyon genç işçinin gelir vergisini tamamen hurdaya çıkarmasına yol açtı.

Bu ay başında yürürlüğe giren yeni yasa Polonya vatandaşlarının ülkede kalmasını sağlamak için tasarlandı.

Polonya Gençlerin Ülkede Kalmasını Sağlamak için Gelir Vergisi Kaldırıyor Başbakan Mateusz Morawiecki de kanunu savunurken son 15 yılda 1.7 milyon kişinin ülkeden ayrıldığını belirtti. “Tüm Varşova, şehri terk etmiş gibi” diyen Başbakan, demografik gerilemeyi devasa bir kayıp olarak niteledi. Kanunla birlikte yılda 85,528 Polonya Zlotisi altında kazanan 26 yaş altı Polonya vatandaşlarının artık gelir vergisi ödemek zorunda kalmayacağı vurgulandı. Ortalama maaşın yaklaşık 60,000 zloti olduğu, yani eşiğin Polonya’daki gençler için nispeten yüksek olduğu bilgisi de verildi.

Bu arada Hırvatistan 25 yaşına kadar olan insanlar için gelir vergisini ıskartaya çıkarmayı ve 25 ile 30 yaş arasındakiler için de yarıya kadar düşürmeyi teklif etti.

Hırvatistan 25 Yaşına Kadar Gelir Vergisi Kaldırıyor Önerilen değişikliklerin önümüzdeki aylarda tamamlanmasının beklendiği ve yeni yasanın 1 Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe girmesinin planlandığı aktarıldı. Ancak analistler bu tür vergi indirimi önlemlerinin genç işçilerin tahliyesini önleyip önlemeyeceği konusunda güçlü şüphelerinin olduğunu söyledi. Economist Intelligence Unit analisti Prianthi Roy da yaptığı bir açıklamada; “Temel sorun bu önlemlerin beyin göçü olgusunun köken nedenini ele alamaması” dedi.

Roy, CEE ülkelerindeki gençlere vergi indirimlerinin küçülen bir iş gücünü geri çevirme amacıyla önerildiğini bunun da bölgedeki ekonomik büyüme için en belirgin uzun vadeli itici güç olduğunu bildirdi. Azalan doğum oranları, yurt dışına göç eden gençlerin artan eğilimi ve göçmenlerin işgücü piyasasına katılmasına izin vermemenin, bu ülkelerdeki bağımlılık oranını eğdiğini dile getiren analist, sorunun sadece daha kötüye gideceğini anlattı.

Bunun mali denge ve ekonomik büyüme üzerinde baskı yaratacağını vurgulayan Roy, CEE ülkelerinin Batı ile denkliğinin mümkün olmayacağını öngördü.

Avrupa’nın Beyin Göçü Endişe Veriyor Resmi bir AB raporuna göre 2017 yılında bloktaki yaklaşık 17 milyon insan başka bir AB ülkesine taşındı ve bunların yüzde 32’si 15 ila 34 yaşları arasındaydı. Almanya ve İngiltere’nin genç Avrupalı vatandaşların ilk iki en iyi varış noktaları olduğu, buraya gidenlerin menşe ülkelerinin ise Romanya, Polonya, İtalya ve Portekiz olduğu anlatıldı.

Raporda İsveç, İrlanda, Estonya, Danimarka ve İngiltere’ye işaret edilerek yüksek eğitimli Avrupalı göçmenlerin kentsel ortamlar ve AB’nin kuzey alanlarını beğendikleri bildirildi. Araştırma şirketi Teneo Intelligence kıdemli başkan yardımcısı Otilia Dhand da konuyla ilgili; “Bu sadece bir ücret farkı değil. Yeni bir kültürel deneyim için yurt dışına taşınmak isteyen gençler olabilir ya da belki de evde kendileri için uzun vadeli bir gelecek görmüyor olabilirler. Önerilen siyasal çözümler zorunlu olarak işçi göçü meselesine hitap etmiyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu