Yatırım yapmaya başla!

Asya Pazarı Ticaret Endişelerinden Dolayı Karışık Seyrediyor

Ticaret piyasalarında durağanlık devam ederken, Asya piyasaları haftanın son işlem gününü dalgalı karşıladı. Ayrıntılar şöyle;
Asya Pazarı Ticaret Endişelerinden Dolayı Karışık Seyrediyor

Nikkei 225 önceki kazanımlarının bir kısmını kaybederken çoğu ana sektörün yükselmesiyle birlikte sabah ticaretinde yüzde 0,77 lir bir artış kaydetti. Kospi’de kazanımların bölünmesine rağmen yüzde 1,18 oranında getiri seviyesi korundu. ASX 200 öğleden sonra yüzde 0,59 arttı.

Çin pazarında, Hang Seng endeksi kazançlarını 0,81 artırırken, anakara üzerindeki pazarların seyrindeki olumlu hava sarsıldı ve SSE endeksinde yüzde 0,13 oranında gerileme görülürken, SZSE endeksinde yüzde 0,471 daha düştü. Çin’in 2018 yılı ilk sekiz ayında sabit kıymet ve yatırımlarının büyümesi, sanayi verimine ve beklentilerin üzerinde satışlara rağmen bölgede düşük seviye hareketleri izlendi.

Tayvan’daki Apple tedarikçilerinde dalgalanma.

Apple Lansmanı Tedarikçi Firmaların Hisselerinde Yükselişi TetiklediApple yeni ürün paketlerini tanıttıktan sonra firmanın tedarikçi hisselerinde artışlar seyredilirken kendi hisselerinde düşüş izlendi. Bu senaryonun tekerrürden ibaret olduğunu belirten uzmanlar, her ürün lansmanından sonra bir düşüş sergileyen ünlü markanın hisselerindeki bu düşüşlerin al fırsatları verebileceğini belirtti.

Lansman gününde 220 USD bandında gerileyen hisse fiyatları, 13 Eylül Perşembe günü 127,57 seviyelerine yükseldi ve uzmanların paylaştığı anlık al sat yorumunu teyit etti. Apple akıllı telefon kameralarında objektif sunan Largan Precision yüzde 6,3 oranında, Hon Hai Precision Endüstri olarak da bilinen fason üretim devi Foxxonn hisseleri yüzde 2,37 oranında arttı ve Phone montaj şirketi Pegatron hisseleri yüzde 7,39 gördü.

Yarı iletken ekipmancısı sıçrayışta. Japonya’da yarı iletken test ekipmanları üreticisi Advantest, Güney Kore’nin başlıca çip üreticileri Samsung Elektronik ve SK Hynix’in yüzde 36’dan fazla sıçrayış ile stok artışında 4,48 bir yükseliş kaydedildi. Çipciler arasındaki hareketler, yatırımcı Davit Tepper’in şirketin geleceği ile ilgili olumlu yorumu ile birlikte Wall Street’teki Micron da gecelik sert hareketler görüldü. Goldman Sachs çip talebindeki büyümeyi yavaşlatmasıyla ilgili bir uyarıdan sonra, dün sektörde düşüş görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum