Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2021’de Yavaş İlerleyecek Asya Ekonomileri Covid Öncesi Seviyelere 2022’de Ulaşacak

Asyalı ekonomistler, iyileşme hızını etkileyebilecek koronavirüs aşılarının etkinliği ve bulunabilirliği ile toparlanmanın yavaş ilerleyebileceği konusunda uyardı.
2021’de Yavaş İlerleyecek Asya Ekonomileri Covid Öncesi Seviyelere 2022’de Ulaşacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Düşünce kuruluşu JCER’in son raporu Asya ekonomilerinin 2022’de COVID öncesi boyuta döneceklerini öngördü. Asyalı ekonomistler tarafından hazırlanan rapor; ekonomilerin COVID-19 salgını nedeniyle 2020’deki keskin düşüşlerin ardından 2021’de toparlanacağını gösterdi.

Ancak gelecekte virüsü kontrol altına alma çabalarının gidişatı hala belirsiz olduğundan iyileşmenin yavaş ilerleyebileceği konusunda da uyarı yapıldı. 2021’de değil, 2022’de COVID-19 öncesi seviyelere dönüşe işaret eden JCER, 2021’de ekonomileri etkileyecek konulara COVID-19 aşılarının etkinliği ve bulunabilirliğinin dahil olduğunu belirtti.

Ayrıca artan kamu borcu ve yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın politikaları dahil pandemiyle ilgili politikaların sonraki etkilerine de dikkat çekildi.
JCER Aralık Rapor
Kaynak: JCER

ASEAN5’in 2020’deki yüzde 5’lik daralma tahminini 2021’de yüzde 4,3 toparlanma tahmini izledi. Hem 2020 hem de 2021 rakamları Eylül ayında bir önceki ankete göre değişmedi. Hindistan’ın 2020/21 mali dönemi için büyüme tahmini 0,2 puan artışla % eksi 8,2 olarak revize edildi.

2021/22 tahmini de 1 puan artışla yüzde 9,1’e revize edildi. Ekonomik düşüşün hızının dördüncü çeyrekte altı ülkenin tamamında azalacağı tahmin edildi. Büyüme rakamlarının 2021’in ilk çeyreğinde veya ikinci çeyreğinde pozitif olacağı belirtildi. Pek çok ekonomist, COVID-19 aşısının etkinliği ve bulunabilirliği belirsiz kaldığından, iyileşmeye giden belirsiz bir yol öngördü.

Bununla birlikte tahminler, çoğu ekonominin 2022’de COVID-19 öncesi seviyelere döneceğini gösterdi.
Hindistan Eylül Çeyreği
KAYNAK: NSO

Haziran çeyreğinde yüzde 23,9’luk GSYİH düşüşü yaşayan Hindistan’ın Covid-19 salgını ve takibindeki sonuçlarından kötü etkilendiğini belirten JCER, düşüşün Eylül çeyreğinde zayıfladığını hatırlattı. Kaldı ki beklentilerin altında gelen rakamın ardımdan birçok kurum Hindistan için mali yıl tahminlerini yukarı yönlü revize etmişti.

JCER de ülkede V şeklinde toparlanma öngörerek bu mali yılın dördüncü çeyreğinde, yani 2021’in Ocak-Mart döneminde pozitif büyüme beklediğini söyledi. Ancak ekonomistler risklere de dikkat çekti. Pandeminin yükselişi, mali harcama baskısı ve festival talebindeki azalmanın risklere dahil olduğunu aktardı. Başka bir endişe nedeni enflasyon olarak gösterilirken gıda enflasyonunun gelecek 3-6 ay içinde yüksek kalacağı bildirildi.

Endonezya’nın 2020 tahmini yüzde 1,8 daralmadan yüzde 2,1’e çıkartılırken Malezya’nınki yüzde eksi 5,5’ten yüzde eksi 5,8’e çıkartıldı. Filipinler için %-7,5 olan Eylül tahmini %-9,8’e; Singapur’unki %-6,2’den %5,8’e revize edildi. Tayland için yüzde 8,5’lik düşüş tahmini yüzde 6,5 düşüşe indirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu