Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Borsaları, Bono Piyasasının Resesyona İşaret Etmesiyle Karışık Seyrediyor

Asya borsalarında, bono piyasalarındaki hareketlerin resesyona işaret etmesiyle birlikte karışık bir seyir yaşanıyor.
Asya Borsaları, Bono Piyasasının Resesyona İşaret Etmesiyle Karışık Seyrediyor
Yorum

Asya’daki hisse senetleri, bugün öğleden sonraki işlemlerde, ABD ana verim eğrisindeki rekor düşüş ile karışık seyretti. Hazine getirileri tersine çevrilirken, ABD 30 yıllık Hazine bonosunun getirisi tarihinde ilk kez yüzde 2 seviyesinin altına indi. Bu durum, ABD ekonomisinin durumuyla ilgili korkuları artırıyor.

Anakara Çin’deki hisse senetleri, bir önceki düşüşe bağlı olarak yükseliş kaydederken, Şanghay kompoziti yüzde 0,25 artışla 2.815,80 seviyesine yükseldi. Shenzhen bileşeni yüzde 0,48 artışla 9.009,68 seviyesine ulaşırken, Shenzhen kompoziti yüzde 0,535 artışla 1.517,07 seviyesine çıktı.

Hong Kong’daki Hang Seng endeksi ise son işlem saatinden itibaren yüzde 0,72 oranında değer kazandı. Ancak başka yerlerdeki hisse senetlerinde büyük ölçüde zarar gözlendi.

Japonya’daki gösterge Nikkei 225 endeksi yüzde 1,21 oranında düşüşle 20.405,65 puandan kapanırken, Topix endeksi yüzde 1,04 oranında değer kaybıyla 1.483,85 puandan güne veda etti.

Avustralya’daki S&P / ASX 20 endeksi ise yüzde 2,85 oranında büyük bir değer kaybıyla 6.408,10 seviyesinden kapandı. Ülkede yayımlanan verilere göre; istihdam rakamlarına ve Temmuz ayında artan beklentilere rağmen, işsizlik oranı değişmedi.

Japonya hariç MSCI Asya endeksi yüzde 0,53 oranında değer kazanırken, Güney Kore ve Hindistan piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı.

Hazinelerde Getiri Eğrisi İnversiyonu

Hazinelerde Getiri Eğrisi İnversiyonuYatırımcılar bugün tahvil piyasasındaki değişimleri izlediler. 10 yıllık Hazine notundaki getiri, kısa bir süreliğine 2 yıllığın altına geriledi. Tarihsel olarak bu durum, ekonomik durgunluğun güvenilir bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

30 yıllık ABD Hazinesi’nin getirisi de tarihi düşük seviyeye gerilerken, 10 ve 2 yıllık Hazine bonosu arasındaki verim Asya’da öğleden sonraki işlemlerde inversiyon işareti verdi.

10 yıllık Hazine bonosundaki getiri, yüzde 1,5877 seviyesindeyken, 2 yıllık bononun getirisi yüzde 1,5809 seviyesinde gerçekleşti.

J.P. Morgan Asset Management’ta global pazar stratejisti olan Kerry Craig, “Ekonominin bu tarihsel olarak güvenilir göstergesinin, bize durgunluğa yaklaşabileceğini söylediğini göz ardı etmemeliyiz. Ancak son 10 yılda piyasalar önemli ölçüde değişti ve getiri eğrisi inversiyonu bir zamanlar olduğundan daha farklı işaretler veriyor,” dedi.

Getiri eğrisi inversiyonunun bir uyarı işareti verdiğini söyleyen Craig, yatırımcıların portföylerinin esnek olup olmadığını kontrol etmesi gerektiğini söyledi. Craig, “Piyasa düzeltmeleri, hisse senetlerini daha makul değerlerde almak için yeni fırsatlar da sunabilir,” ifadelerini kullandı.

Banka Hisseleri Düşüyor

Banka Hisseleri DüşüyorBölge genelinde banka hisseleri çoğunlukla düşüş kaydetti. Japonya’daki Mitsubishi UFJ Financial Group hisseleri, yüzde 1,09 gerilerken, Nomura hisseleri yüzde 0,6 düştü.

Hong Kong’da listelenen HSBC hisseleri ise yüzde 0,91 oranında değer kaybetti. Çin İnşaat Bankası son işlem saatlerinde yüzde 1,77 oranında yükseliş kaydetti.

Avustralya’da finansal alt endeks yüzde 4,96 oranında geriledi ve Big Four olarak anılan banka hisselerinde de düşüş yaşandı. Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu %2,96, Avustralya Milletler Topluluğu Bankası %2,99, Westpac %3,19 ve Ulusal Avustralya Bankası %3,07 oranında değer kaybetti.

Yuan Günlük Referans Noktası 7,0268 ile Beklenenden Zayıf

Yuan Günlük Referans Noktası 7,0268 ile Beklenenden ZayıfÇin’in yuan için resmi referans noktası, bugün için dolar başına 7,0268 olarak belirlendi. Bu seviye, Çarşamba günkü düzeltmeden daha güçlü olmasına karşın, analistlerinden beklentilerinden daha zayıftı.

Reuters tahminlerine göre analistler, yuanın dolar başına referans noktasının 7,0236 olmasını bekliyorlardı. Çin’in merkez bankasının USD/CNH paritesinde psikolojik açıdan önemli olan 7 seviyesinden daha zayıf bir yuan belirlemede altıncı seansı yaşanmış oldu.

Onshore yuan dolar karşısında en son 7,0250 seviyesinden işlem görürken, offshore yuan HK/SIN saatine göre 9:24’te 7,0518 dolardan alıcı buldu. Bir gecelik toparlanmanın ardından yuan yeniden zayıfladı.

Diğer Asya Paraları ve Petrol de Karışık Seyretti

Diğer Asya Paraları ve Petrol de Karışık SeyrettiDoların önemli paralar karşısındaki değerini izleyen dolar endeksi, dün 97,8 seviyesinin altına düştükten sonr bugün 97,973’te seyretti. Güvenilir liman özelliği ile dikkat çeken Japon yeni ise dolar karşısında 105,71 seviyesini gördükten sonra 106,19 yenden işlem gördü.

USD/JPY paritesi, dünkü kapanışı 105,9 seviyesinden yaptıktan sonra yeni güne kısa süreli bir düşüşle başladı. Ardından hafif artıda seyretmeye başlayan parite, hızlı bir yükselişle TSİ 09:35’te 106,76 yenden işlem gördü. Daha sonra normalleşerek yüzde 0,27 oranında artıda 106,19 yenden alıcı bulmaya başladı.

AUD/USD paritesi ise 0,6743 dolardan düşük seviyeleri gördükten sonra 0,6777 dolardan el değiştirdi. Dünkü kapanışı 0,6747 dolardan yapan parite, yeni güne yükselişle başladı. TSİ 09:35’te 0,6790 seviyesini gördükten sonra yüzde 0,44 oranında artıda 0,6777 seviyesine gevşedi.

Ham petrol fiyatları ise Asya işlemlerinde keskin zararlar gördükten sonra bugün karışık seyretti. Uluslararası gösterge Brent tipi ham petrol fiyatı varil başına yüzde 0,27 oranında düşüşle 59,31 dolara geriledi. ABD ham petrolü ise varil başına hafif yükselişle 55,26 dolardan alıcı buldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu