Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Borsaları ABD Yardım Paketi Etkisiyle Dalgalandı

Asya’nın önde gelen piyasaları, ABD’nin 1,9 trilyon dolarlık yardım paketiyle dalgalanmaya devam ediyor.
Asya Borsaları ABD Yardım Paketi Etkisiyle Dalgalandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya piyasaları haftanın ilk gününe karışık başlamıştı. Nedeni, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık yardım paketinin Cumartesi günü Senato tarafından onaylanması ve beklenti üstü istihdamdı.

Bugünkü işlemlerde de yine ABD etkisiyle dalgalı seyir izlendi. Yatırımcılar Çarşamba günü nihai onayı beklenen dev paket, önümüzdeki aylarda yükseleceği düşünülen küresel tahvil getirileri ve daha yüksek enflasyon gelişmelerine tepki verdi.

Asya’nın önde gelen borsalarından Çin’in Şanghay Kompozit Endeksi, önceki kapanışı 3,421.41 seviyesinden yaptıktan sonra 3,422 puandan açılış yaptı. Kısa süre sonra düşmeye başlayıp en düşük 3,328 seviyelerine geriledi.

Öğleden sonra yatay seyretmeye başlayan endeks, 14:00’a doğru %0,6 eksilerde hareket ediyor.
Çin Şanghay Kompozit 9 Mart 2021
Kaynak: MarketWatch

Hindistan göstergesi S&P BSE Sensex Endeksi ise ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin 1,9 trilyon dolarlık pakete ilişkin açıklamalarıyla yükseldi. Önceki kapanışı 50,441.07’den yaparken güne 50,896’dan artıda başladı. Öğlene doğru yapılan işlemlerde %0,9’a yakın artıda hareket ediyor.

Japon göstergesi Nikkei 225, ABD paketinin iyimserliğiyle ilk işlemlerde yatay seyrettikten sonra öğleden sonra yükseldi.

Önceki kapanışı 28,743.25’ten yapan Nikkei, Salı gününü %0,98 artıda 29,025.92’de tamamladı. Yurt içinde Japonya’nın 4. çeyrek GSYİH büyümesi %3’ten %2,8’e düşürülse de hisseler buna çok tepki vermedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın teşvik açıklamalarını memnuniyetle karşılayan Avustralya hisselerinde de yükseliş kaydedildi. Önceki kapanışı 6,739.6’dan yağan Avustralya göstergesi günü %0,47 artıda 6,771.2 seviyesinde kapattı. Öğleden sonra 02:00 sularında %1 artıda 28,808 civarında işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu