Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ASKON/Aydın: “İş Dünyası için 2020 Parlak Bir Yıl Olacak”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Aydın, iş dünyasının 2020 yılından beklentisinin yüksek olduğunu söyledi.
ASKON/Aydın: “İş Dünyası için 2020 Parlak Bir Yıl Olacak”
Yorum

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Samsun şubesinin açılışı ve aynı zamanda 10. aylık ekonomi değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. ASKON Başkanı Orhan Aydın’ın katılımıyla düzenlenen etkinlikte önemli açıklamalar kaydedildi.

Burada iş dünyası adına konuşan Aydın, 2020 yılından son derece ümitli olduklarını dile getirdi. 2020’de yatırımların artarak yüksek seviyelere çıkacağını öngördü. Reel sektöre ihtiyaç duyduğu finansman desteğinin sağlanacağının haberini veren Aydın, bu sayede finansal yapının da yeniden biçimleneceğini duyurdu.

Aydın, Türkiye ekonomisinin 2020’de sürdürülebilir bir ekonomik büyüme içinde olacağını ve enflasyonun tek hanede seyredeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Türkiye Ekonomisi 2020 Sürdürülebilir BüyümeEkonominin 2018 yılının ortalarından 2019’un üçüncü çeyreğine kadar çok ciddi bir saldırıya maruz kalarak art arda üç büyük kur saldırısı yaşadığını hatırlattı. Bu süreç altından başarıyla kalkabilmeyi sahip olunan güçlü altyapıya bağlayan Aydın, kurdaki artışlarla birlikte fiyatların yükselmesiyle enflasyonda çift haneli rakamların görüldüğünden söz etti.

Alınması gereken kararların tam yerinde ve zamanında uygulanması sayesinde ekonominin 2019 üçüncü çeyreği ile birlikte toparlanma sürecine girdiğini söyleyen Aydın, enflasyonun dizginlenmesi ve fiyat istikrarının yeniden sağlanması ile piyasaların güç kazandığına işaret etti. Türkiye’nin ekonomik resesyon riski, yüksek seviyeli enflasyon ve cari açık gibi durumlara karşı tedbirler aldığını ekledi.

Bu noktada sözü “Türkiye ekonomisi daralacak” şeklinde olumsuz görüş bildiren kredi derecelendirme kuruluşlarına getiren Aydın, bu tarz öngörülerde bulunan tüm kesimlerin görüşünü revize etmek durumunda kaldığını belirtti.

Türkiye Ekonomisi GörüşleriAydın, 2020 yılında yatırımlarda adeta gaza basılacağı yönünde yorumda bulundu. Jeopolitik risklerde azalma, istikrarlı kur hareketleri, finansmandan kaynaklana maliyetlerin düşmesi ve belirsizliğin azalması gibi etkenleri ise yatırımları artıracak unsurlar olarak belirledi.

Küresel piyasalarda şu an yatırımların %13 azalmakta olduğuna dikkat çeken Aydın, Türkiye’nin türlü ekonomik sıkıntılara rağmen 2018 yılında bile yabancı yatırımlarını %13 artırmayı başardığını söyledi. Ardından 2020 yılı için yabancı yatırım miktarının 15 milyar doları aşacağını ekledi. Tüm bunlardan hareketle gelecek yıllarda ekonomik anlamda refaha erileceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu