Yatırım yapmaya başla!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Görüşmelerin İlk Oturumuna Başladı

Yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağı konusunda ilk yorumlar bugün toplanan komisyon tarafından konuşulacak. İşte ilk oturumun açılış konuşmasından detaylar;
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Görüşmelerin İlk Oturumuna Başladı

Asgari ücretin 2019 yılında ne kadar olacağının belirlenmesi için ilk oturum bugün başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un konuşması ile başlayan oturum, Türk-İş Temsilcisi Nazmi Irgat’ın konuşması ile devam etti. Birkaç oturumla belirlenecek olan asgari ücret için Irgat, dikkat çeken yorumlar yaptı.

2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantı, Asgari Ücret Tespiti Komisyonu’nun toplanmasıyla başladı.

İlk Oturum BaşladıBakanlığın Reşat Moralı Salonu’ndaki toplantıda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu temsil ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un konuşması ile oturum başladı.

Selçuk, asgari ücretin çalışma hayatında, ücret politikalarında en alt sınırı ortaya koyduğunu dile getirdi. Selçuk, “Buradaki tüm çabamız tüm sosyal tarafın görüşlerini göz önünde bulundurarak işçi ve işverenlerimizle birlikte sürdürülebilir kalkınmayı tesis edecek şekilde bu alt sınırı daha ideal bir noktaya getirebilmek,” ifadelerini kullandı.

Selçuk, alt sınırın, tüm sosyal tarafların görüşlerini ve taleplerini göz önünde bulundurulacağı, sürdürülebilir kalkınmayı tesis edecek şekilde belirleneceğini söyledi.

Asgari Ücret Belirleme ŞekliBakan Selçuk, 2019 yılında önceliğin istihdamı artırmak olduğunu dile getirdi ve asgari ücretin ekonomik konjonktürle uygun bir şekilde tespit edilmesi olacağını söyledi. Üretimde verimliliğin artırılmasının ise sosyal diyalogun güçlendirilmesine bağlı olduğuna dikkat çekti. Sosyal bir hukuk devleti olmanın gereği olarak asgari ücretin her yıl yeniden belirlendiğini ifade eden Selçuk, komisyonun çok önemli bir mekanizma olduğunu belirtti.

Selçuk, “2018 için uygulanan bekar ve çocuksuz birisi için 1603,12 liradır. Vergi dilimi nedeniyle meydana gelen düşüşü kanunla önledik. AGİ’yi ilave yaparak bu durumu düzelttik. Ak Parti’nin iktidara gelmeden önce belirlenen son asgari ücret 2002 Temmuz ayına aitti. 184 lira düzeyinde olan asgari ücret, 1603,12 liraya yükselttik. Yüzde 770, reel olarak ise yüzde 102 arttığını görmektetiz,” dedi.

Asgari ücret bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari Ücret İşveren MaliyetiApartman görevlileri için normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga verileri kesilmediği için 1725,8 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise asgari ücret artışı için enflasyonun kırmızı çizgi olduğunu dile getirdi. Atalay, 2 bin lira üzerinde yüzde 25 enflasyon ve refah payı talep edeceklerini söyledi ve “enflasyon altında hiçbir zammı ne görüşürüz, ne konuşuruz,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum