Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uzmanlar Artan Jeopolitik Risklerin Borsaya Çift Haneli Düşüşler Getirebileceğini Düşünüyor

2020 yılı borsalara jeopolitik riskleri getirirken bu durum uzmanların önümüzdeki aylara yönelik iyimser düşüncelerini yok etti. Birçok isim, yüksek seviyeleri korumanın bu yıl pek de kolay olmayacağını söyledi ve ciddi düşüşler tahmin etti.
Uzmanlar Artan Jeopolitik Risklerin Borsaya Çift Haneli Düşüşler Getirebileceğini Düşünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Henüz 2020 yılının ilk günlerinde ABD ve İran arasındaki gerginliğin şiddetli bir tırmanış göstermesiyle birlikte borsalar kendini jeopolitik bir riskin tam ortasında buldu. Böylelikle yıla güçlü bir başlangıç yapamayan küresel borsalar, uzmanları önümüzdeki aylar için iyimser yorumlar yapmaktan neredeyse tamamen uzaklaştırdı.

Oysa ki 2019 genelinde küresel merkez bankaları tarafından yapılan faiz indirimleri, kredi marjlarında sıkılaşmaya gidilmesi ve Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) borsalara destek olacak nitelikte politikalar geliştirmesi yılın iyi geçmesini sağlamış ve borsaların yıllık değer kazancı 17 trilyon dolara ulaşmıştı.

Marketwatch’un haberine göre, gelecek dönemlerde ticaret savaşlarının durgunlaşacağı ve tarifelerin azalacağı konuşulsa da bu söylentiler uzmanları “borsada çift haneli düşüşler olacağı” yorumunu yapmaktan vazgeçiremiyor.

Uzmanlar İyimser Yorum YapamıyorŞu an kaydedilen seviyelerin yeterince yüksek olduğunu belirten uzmanlar, borsada bu seviyelerin 2020 yılında korunmasının hiç de kolay olmayacağını açıkladılar. Dünyanın en ünlü milyarderleri arasındaki Amerikalı Warren Buffett, beklentilerin oldukça yüksek olduğu bir dönemde durumun bir anda tersine dönebileceğinden endişe duyduğunu aktardı.

Yatırımcılar, Cuma günü Bağdat’ta ABD’nin emri üzerine öldürülen İranlı generalin ardından borsalarda yükselişin zayıfladığına işaret etti. Gelişmelerle birlikte yükselen petrol fiyatları %1,67 artmış; Wall Street’teki Dow Jones endeksinde %0,81’lik düşüş, S&P 500 %0,71 ve Nasdaq endeksi ise %0,79 oranında düşüş kaydetti. Uzmanlar şu an için borsada bit toparlanma öngörmediklerini açıkladı.

2019’un son günlerinde konuşan araştırma şirketi CEO’su Edward Yardeni, durumun iç açıcı olmadığını söylemiş ve 2020 yılının ilk günlerinde %10-20 oranında düşüş olabileceğini açıklamıştı.

CEO Edward Yardeni Düşüş Beklediğini AçıklamıştıBorsadaki kazançların yeni yılla birlikte kolay kolay korunamayacağı konusunda uyaran Yardeni, son birkaç ay içinde görülen ralliden endişe duyduğunu ifade etmişti. Ona göre borsadaki rallinin devam etmesi ancak güçlü bir ekonomik görünüm ve hızlı bir şekilde artan kazançlar ile devam edebilirdi. Fakat düşüşlerin sürekli olmayacağını ve bir süre sonra toparlanma eğilimi görülebileceğini belirtmişti. Yardeni, en güvenli yatırım aracının ise teknoloji hisseleri olduğu yorumunda bulundu.

Diğer taraftan Borsa İstanbul’da işleme alınan BIST100 endeksi, yeni haftanın ilk gününe %1,01’lik değer kaybıyla ve 112,532,38 puana gerileyerek başladı. Geçtiğimiz haftaki işlemlerinde ise %1,94 oranında değer kaybetmiş ve 113 bin 684 puana inmişti.

Bankacılık endeksinin güne başlangıcı %1,42 oranında ekside ve holding endeksinin de %0,75 oranında ekside kaydedildi. Tüm sektör endekslerinin güne düşüşle başladığı görüldü ve bunlar arasında en fazla değer kaybettiren ise %2,79 ile menkul kıymetler yatırımı oldu. Madencilik ise %0,06 ile kazandıran tek endeks olarak belirlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu