Yatırım yapmaya başla!

Türk – İş Dört Kişilik Ailenin Yoksulluk Sınırını 6.323 Lira Olarak Açıkladı

Türk – İş dört kişilik bir ailenin Aralık ayı yoksulluk sınırını 6323 lira, açlık sınırını ise 1941 lira olarak açıkladı. Söz konusu dönemde mutfak harcamalarına yansıyan fiyat değişimleri şöyle…
Türk – İş Dört Kişilik Ailenin Yoksulluk Sınırını 6.323 Lira Olarak Açıkladı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Aralık ayına ilişkin yoksulluk ve açlık sınırını açıkladı. Çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımasını belirlemek amacıyla yapılan çalışmaya göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.941 TL, yoksulluk sınırı ise 6.323 TL oldu. Bir önceki ay olan Kasım’da açlık 1.943, yoksulluk sınırı ise 6.328 olarak açıklanmıştı.

4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi için gerekli gıda tutarını ifade eden açlık sınırı, Aralık’ta 1941 lira oldu.

4 kişilik ailenin gıda, giyim, ulaşım, konut, eğitim ve sağlık benzeri ihtiyaçları için gerekli olan harcamaların toplamını ifade eden yoksulluk sınırı ise 6323 liraya geriledi. Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için ayırması gereken asgari tutar Kasım ayına göre %0,08 azaldı. Yılın tamamında fiyatlardaki artış %20,71 olurken, gıda enflasyonunda da son 12 ay itibarıyla gerçekleşen artış %20,71 oldu.

Gıda harcaması tutarında değişiklik olmamasının sebebi marketlerde sürdürülen kampanyanlar olarak açıklandı.

Dört kişilik alenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için yapması gereken aylık gıda tutarında değişim olmadığı, bunun ise enflasyonla mücadele kapsamında yürütülen indirim kampanyalarının payı olduğu bildirildi. Türk-İş açıklamasında; gıda fiyatlarında son aylarda piyasaya yapılan müdahale sonucu belirgin bir gerileme olduğu ifade edildi. Asgari ücretin 2.020 lira olarak belirlendiğini ve uzun bir zamandır ilk kez açlık sınırının üzerine çıktığına dikkat çekildi.

Yumurta fiyatlarının gerilediği ayda, süt ve yoğurtta yapılan indirimlerin olumlu yansıdığı bildirildi.

Söz konusu dönemde tavuk fiyatının gerilediği, kıyma ve kuşbaşı etin 1 lira düştüğü belirtilirken, balık fiyatlarında artış olduğu açıklandı. Süt, peynir ve yoğurt grubunda yapılan indirimin mutfak harcamasına olumlu yansıdığı, kuru fasulye, kırmızı ve yeşil mercimek, barbunya ve nohut gibi bakliyat ürünlerinin fiyatlarında önemli bir değişiklik olmadığı bildirildi.

Uzun zamandır gündemi meşgul eden soğan ve patates fiyatlarında değişiklik olmadı.

Yaz aylarında patates ve soğan fiyatlarının 7-8 liraya çıkması ile başlayan ve ardından stokçuların yarattığı fırsatçılık ortamı ile kamuoyunda büyük yankı uyandıran olaylar Aralık verilerini etkilemedi. Bu dönemde hem patates hem de soğan fiyatlarında bir değişiklik yaşanmadı.

Sebze-meyve fiyatların ayın son haftasında hafif artış gösterdi. Kasım ayında 4,30 lira olan ortalama meyve fiyatı Aralık’ta 4,56 liraya yükseldi. Makarna, un ve pirinç fiyatları değişmezken, bulgur ve irmikte düşüş gözlendi. Baharatların fiyatlarında değişiklik olmadığı Aralık ayında tereyağı arttı, çay ve ıhlamur aynı kaldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum