Yatırım yapmaya başla!

Aracı Kurumların 9 Aylık Toplam Kârı Yüzde 100 Arttı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) aracı kurumların 2018 yılı 9 aylık sonuçlarının değerlendirildiği Gösterge-Kış 2019 raporunu yayımladı. İşte detaylar;
Aracı Kurumların 9 Aylık Toplam Kârı Yüzde 100 Arttı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), sermaye piyasalarında faaliyet gösteren aracı kurumların 2018 yılının 9 ayında elde ettiği toplam kârın, bir önceki yılın 9 aylık dönemine göre yüzde 100 arttığını açıkladı. Buna göre; aracı kurumlar 2018 yılının 9 ayında toplam 1,1 milyar lira kâr ettiler. TSPB’nin Gösterge-Kış 2019 raporu yayımlanarak, 2018 yılının 9 aylık sürecine ait gelişmeler incelendi.

Aracı kurumların artan gelirleri ile 9 aylık net karı, 2018 yılının 9 aylık döneminde 1 milyar 105 milyon lira olarak açıklandı.

Aracı Kurum Kârları 1 Milyar 105 Milyon Lira2017 yılının 9 aylık döneminde 554 milyon lira toplam kâr elde eden aracı kurumlar, 2018 yılında kâr oranlarını iki katına çıkarmış oldu. 2018 yılının dokuz ayında en çok kâr eden kurum 158 milyon lira ile İş Yatırım olurken, ikinci sırada Yapı Kredi Yatırım yer aldı. Üçüncü sırada Ak Yatırım bulunurken, dördüncü Deniz Yatırım ve beşinci Garanti Yatırım oldu.

2018 yılının 9 ayında en çok kâr eden ilk 5 kurunun karı, sektör karının yarısını oluştururken, sektörün özsermaye karlılık oranı bir önceki yıla göre 10 puan yükseldi ve yüzde 27 oldu. İlgili dönemde aracı kurumların geliri, 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 26 arttı ve 2,5 milyar liraya ulaştı.

Aracı kurumların toplam gelirlerindeki kayda değer büyüme artan işlem hacimlerindeki artıştan kaynaklandı.

İşlem Hacimlerindeki Artış Gelirleri ArtırdıAynı zamanda kurumsal finansman faaliyetleri ile müşteri faiz gelirlerindeki önemli artış da aracı kurumların toplam gelirini artırdı. 2018 yılının dokuz aylık faaliyetlerini kesintisiz sürdüren 29 kurumun personel sayısı nette 138 kişi azalırken, aynı dönemde 23 kurumun personel sayısı nette 279 kişi arttı.

Pay senedi işlem hacmi ise bir önceki senenin aynı dönemine göre çeyreklik baz artış eğilimini sürdürdü ve 1,1 trilyon liraya çıktı.

Pay Senedi İşlem Hacmi 1,1 Trilyon Lira2017 yılının başından itibaren devam eden çeyreklik bazda artış eğilimi, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde de devam etti. Böylece ikinci çeyreğe göre yüzde 19 oranında yükseldi ve 1,1 trilyon liraya çıktı. Sonuçlar pay senedi işlem hacminde çeyreklik bazda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi.

İlgili dönemde işlem hacmi, 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 51 oranında artış kaydederken, 54 aracı kurum ve 1 yatırım bankasının pay senedi piyasasında işlem yaptığı açıklandı. İşlem hacminin aracı kurumlara dağılımı incelendiğinde ise yoğunlaşmanın arttığı görüldü. Bu yoğunlaşmanın etkisiyle aracı kurumlar tarafından gerçekleştirilen işlem hacminin yüzde 46’sının ilk 6 kurum tarafından gerçekleştirildiği bilgisi alındı.

2018 yılının Eylül döneminden itibaren ilk kez işlem hacmi departmanı kırılımında doğrudan piyasa erişimi detayları verilmeye başlandı. “Direct Market Access-DMA” adıyla bilinen doğrudan piyasa erişimine ek olarak raporda, bu kanalın genellikle yüksek frekanslı ve/veya algoritmik işlem yapan yurt dışı kurumsal yatırımcılar tarafından tercih edildiği de kaydedildi. Bu işlemlerin söz konusu dönemde toplam işlemler içindeki payı ise hisse senetlerinde yüzde 10,8 olurken, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda yüzde 20,1 olarak kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum