Yatırım yapmaya başla!

Araba Kullanma Özgürlüğüne Kavuşan Suudi Kadınlar Ülke Ekonomisini Değiştirebilir!

Suudi kadınlar, yasal olarak direksiyon başına geçebilmek için gün sayarken bu durumun ülke ekonomisini değiştirebilecek olduğu söylendi. Detaylar şöyle…
Araba Kullanma Özgürlüğüne Kavuşan Suudi Kadınlar Ülke Ekonomisini Değiştirebilir!

Suudi Arabistan’ın, Vizyon 2030 kapsamında kaldırdığı kadınların araba kullanma yasağına göre kadınların yasal olarak direksiyon başına geçmesi için geri sayım başladı. Zira alınan karara göre Suudi kadınlar resmi olarak Pazar gününden itibaren yollara çıkacak.

İşte tam da bu noktada; Suudi kadınların direksiyon başına geçebilecek olmalarının ülkenin nüfusunun yarısı için daha fazla istihdam seçeneği anlamına geleceği söylendi. Öyle ki Dubai merkezli araç paylaşım uygulaması Careem’in ilk kadın sürücüsü ya da kaptanı olacak Enaam Gazi Al-Aswad‘a göre sürüş reformu kadınlara bağımsızlık ve hareket etme özgürlüğü verecek.

Suudi Arabistan’da Uber’le rekabet eden Careem’in ilk kadın kaptanı olacak Enaam Gazi Al-Aswad, CNBC’ye verdiği demeçte düşüncelerini açıkladı.

Araba Kullanma Özgürlüğüyle Kadınlar Suudi Arabistan’ın Ekonomisini Değiştirebilir!Hadley Gamble’a konuşan Enaam Gazi Al-Aswad; “bu sadece eşitlik değil, ülkemizi birlikte inşa etmekle ilgili, bu toplumla ilgili… Kadınlar ve erkekler, daha öncekinin aksine şu anda Suudi Arabistan’da eşitler” dedi.

Ayrıca “her şey değişecek” diyen Al-Aswad, özgürlüklerle büyüyecek yeni neslin katkılarıyla ülkenin sosyal yapısının gelecek 10 yıl içinde dönüşüm geçireceğini söyledi.

Careem'in İlk Kadın Şoförü Enaam Gazi Al-Aswad Açıklama 1957’den bu yana araba kullanmaktan men edilen kadınlara verilen özgürlüklerle birlikte ekonominin de değişim göstereceğini dile getirdi. Öte yandan; Enaam Gazi Al-Aswad’ın ilk kadın kaptanı olacağı Careem de daha önce benzer öngörülerde bulunmuştu.

Buna göre, 6 yıl önce Dubai’de kurulan Careem CEO’su ve Kurucu Ortağı Mudassir Sheikha, platformu kadınların çevresinde büyütmek istediklerini belirtmişti.

Kadınlar Suudi Arabistan Ekonomisini Değiştirebilir Kadınlara ekonomik özgürlük sunmayı hedeflediklerini vurgulayan Careem CEO’su, şirketin faaliyet gösterdiği ülkelerin hepsinde kadınlara pozitif ayrımcılık uygulayacağını söylemişti.

İlaveten Suudi Arabistan’da Kadın Kaptanlar Komitesi kurduklarını vurgulayan Careem CEO’su, bu komitenin kadınları işe hazırlamada yardımcı olacağını ve yine kadınların yararına pek çok farklı proje üzerinde çalışacağını dile getirmişti. Onlara rahat çalışabilecekleri rahat, güvenli ve esnek koşullar sunmak istediklerinin üzerini çizen CEO, kadınların ekonomiye etkisinin farkında olduklarını aktararak bu büyümeyi sürdürmek için çalışacaklarına dair söz vermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum