Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fiyat Kontratı Yapan Antalyalı Turizmciler 2020 Yılında Gelirlerin %10-12 Artmasını Bekliyor

Türkiye turizminin lideri olan Antalya'daki turizmciler 2020 yılında gelirlerin %10-12 artacağını öngörüyor.
Fiyat Kontratı Yapan Antalyalı Turizmciler 2020 Yılında Gelirlerin %10-12 Artmasını Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Her yıl özellikle yaz sezonunda ağırladığı turist sayısıyla Türkiye’nin turizm cenneti olarak bilinen Antalya 2019 yılını oldukça verimli geçirdi. Kentteki turizmciler şimdiden 2020 yılı için fiyat kontratlarını oluşturdu ve satışlara başladı. Gelecek yıl turizm gelirlerinde %10-12 artış olacağını tahmin ettiklerini açıkladılar.

Dünya genelinde en fazla turist ağırlayan ilk beş kent arasında üçüncü sırada yer alan Antalya, Türkiye’de ise ilk sırada yer alıyor.

Türkiye'nin En Fazla Turist Ağırlayan İli AntalyaGelecek yıl turizm faaliyetlerinin tıpkı bu yıl olduğu gibi verimli geçmesi için hazırlıkların başladığı Antalya’da 2019’da aile, paket tur, her şey dahil ve sahil turizmi gibi farklı alanlarda 15 milyona yakın turiste ev sahipliği yapıldı ve bu rakam rekora işaret etti. Turizm başkenti şehir, ağırladığı turist sayısında 2018 yılına göre çift haneli büyüme kaydetti.

Bu yıl belirlediği 16 milyon turist hedefine yaklaşan kentteki turizm sektörü ve elde edilen gelirler çift haneli büyümesini sürdürecek gibi görünüyor. Türkiye’de en fazla otele sahip olarak liderliğe yerleşen Antalya, sektörde istikrarlı bir büyüme yolunda emin adımlarla ilerliyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden ulaşılan verilere göre Antalya, Türkiye genelinde 1 milyon 200 bin bakanlık belgeli yatağın %42’lik kısmını bünyesinde bulunduruyor. Bunun yanı sıra şehirdeki bakanlık belgeli 889 konaklama tesisinin 407 adedi 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinden meydana geliyor. Bakanlık belgeli toplam konaklama tesisi sayısı ise 2799 iken, yatak kapasitesi 628 bin 660 olarak belirlendi.

Kentteki bazı oteller gelecek sezonda müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek adına tadilata girecek ve bu aydan itibaren faaliyetlerine bir süreliğine ara verecek.

Oteller YenileniyorBu dönemde sağlık, kongre ve spor turizmi alanında hizmet veren oteller ise müşterilerini ağırlamaya devam edecek. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, Antalya’da 2020 yılı rezervasyonlarının henüz şimdiden oldukça iyi gittiğini açıkladı.

Başta İngiltere ve Avrupa olmak üzere yoğun bir taleple karşılaştıklarını bildiren Atmaca, satışların yaklaşık bundan 2 ay önce başladığını söyledi. Bu iki pazar dışında kalan diğer pazarlar ve Türkiye’den satışların ise geçtiğimiz haftadan itibaren başladığını belirtti. Belirlenen kontratlarda satışların devam ettiği sürece 2020 yılındaki verilerin iyi geleceğini öngördü.

Turizm sektörünün atacağı adımların ve rekabet koşullarının oldukça önemli olduğunu hatırlatan Atmaca, gelecek yıl tatil sezonunun oldukça erken başlayacağını ve Mart ayında canlılık görülebileceğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu