Yatırım yapmaya başla!

Angela Merkel: “Yaklaşan Dünya Düzeni Hakkında Ciddi Şüphelerim Var”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle;
Angela Merkel: “Yaklaşan Dünya Düzeni Hakkında Ciddi Şüphelerim Var”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, uzlaşmanın ve çok taraflılığın eksik kaldığı küresel ilişkilere karşı değişen yaklaşım konusunda ciddi şüpheleri olduğunu söyledi.

“Bugün dünyada gördüğümüz yeni bir yaklaşım var, öyle bir yaklaşım ki uluslararası sistemin geçerliliğine dair şüpheler içeriyor” dedi. Söz konusu milli çıkarları olduğunda, başkalarının da kendi çıkarları olduğunu ve onları hesaba katacaklarını anlamaları gerektiğini dile getiren Merkel, sonrasında da uluslararası politikada onlara rehberlik edecek bir kazan kazan durumu yaratmaları gerektiğini vurguladı.

Uluslararası kurumların reforma tabi tutulması gerektiğini de belirten Merkel, bunları gerçekte kurgulandıkları şekilde güç dengesini yansıtacak biçimde düzeltmekten bahsetti.

Angela Merkel Uluslararası Kurum Reform Önerisi Daha açık söylemek gerekirse Merkel, küresel finansal sisteme duyulan güveni yeniden sağlamak için Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası gibi kurumlarda reform yapılmasının gerekliliğini anlattı. Dijital teknolojinin de buna yardımcı olabileceğini kaydetti. Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonomi üzerinde önemli etki yarattıklarını aktaran Merkel, Dünya Ticaret Örgütü gibi kurumlardaki reformların yavaşlığından dem vurarak mevcut sistemin Asya merkezli yeni uluslararası kurumları doğurduğunu belirtti.

Öte yandan Merkel’in Dünya Ekonomik Forumu’ndaki yorumlarının Almanya’nın siyasi bir kargaşa içinde olduğu döneme denk gelmesine de dikkat çekildi.

Angela Merkel Yorumları Almanya Siyasi Kargaşa İçinde Geldi Çünkü Angela Merkel, Ekim ayında Aralık ayında yapılacak kongrede parti liderliği için aday olmayacağını ve Almanya Şansölyesi olarak son döneminde olduğunu açıklamıştı. Ardından Hristiyan Demokratik Birlik Partisi’nin yeni başkanı Merkel’in çırağı Annegret Kramp-Karrenbauer olmuş, sonuçlar beklentilerle doğru yönde çıkmıştı. Ne var ki uzun süredir bölgenin lideri ve ahlaki bir pusulası olduğu için Merkel’in politikayı bırakmasının Avrupa’ya zarar vereceği söylenmişti.

Kaldı ki bu endişeler, Merkel’in 2015 yılında bir milyondan fazla Suriyeli göçmenin Almanya’ya girmesi kararına yönelik endişelere rağmen ortaya çıkmıştı.

Angela Merkel Davos Dünya Ekonomik Forumu AçıklamaÇünkü Batı Avrupa’daki meslektaşları arasında Merkel’e karşılık gelecek sembolik bir lider yoktu ki Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Theresa May ve İtalya hükümeti açıkça siyasi kargaşayla boğuşuyordu. Diğer taraftan, Merkel’in Çarşamba günkü yorumları bazı Avrupa uluslarının ve tabii ki Trump’ın önce Amerika politikasına karşı bir eleştiri olarak yorumlandı.

Konuşmasında Almanya için 3 büyük zorluk olduğunu dile getiren Merkel bunları; sürdürülebilir enerjiye geçiş, dijital bir altyapının oluşturulması ve göçün daha iyi yönetimi olarak belirledi. Brexit meselesi hakkında ise düzenli bir Brexit görmeyi umduğunu söyleyerek, 29 Mart’ta AB’den çıkarken ne tür bir Brexit görmek istediğinin İngiltere’nin elinde olduğunu aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum