Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşının Yükselmesi Durumunda Çin Yuanının % 10 Daha Düşmesi Olası!

Ekonomist Andy Xie, ticaret savaşının yükselmesi durumunda Çin yuanının % 10 daha düşebileceğini söyledi. Detaylar haberimizde;
Ticaret Savaşının Yükselmesi Durumunda Çin Yuanının % 10 Daha Düşmesi Olası!

Bağımsız ekonomist Andy Xie, bugün verdiği demeçte ABD’nin Çin ithalatı üzerinde daha çok vergi uygulaması durumunda yuanın dolar karşısında % 10 daha değer kaybedebileceğini söyledi.

Daha önce Morgan Stanley ile çalışan Andy Xie, Çin’in ithalat vergisinin bu yıl sonunda % 25’e çıkması durumunda % 10 oranında bir zayıflamanın gerçekleşebileceğini dile getirdi. Düşüncesini; “kur dalgalanmaları ekonomik sorunları yansıtıyor, bu yüzden tarifeler yükseldiğinde kur ayarlaması kaçınılmaz olur” ifadeleriyle aktaran ekonomist, yorumlarıyla dikkat çekti.

Bu hafta başında yürürlüğe giren 200 milyar dolarlık ek vergi ile gerilimi iyice artan ticaret savaşları, Çin’den gelen misilleme ile daha da yükselmişti.

Çin Yuanı % 10 Daha Düşebilir % 20 oranındaki tarifelerin yıl sonunda ABD tarafından % 25’e çıkarılacak olması, piyasaları tedirgin etmiş, uzmanlar olası sonuçlardan tüm dünyanın etkilenebileceği yönünde yorumlar yapmıştı. Sonuçta, Trump’ın 375 milyar dolarlık ticaret fazlasını sık sık öne sürerek Çin’i haksız ticaret uygulamalarıyla suçladığı biliniyordu. İşte bu nedenle de ticaret açığını kapatmak için tarifeleri kullanıyordu.

Çin ise tarifeleri kafasına dayanmış bir silah olarak nitelendirmiş ve müzakereye istekli olduğunu belirtirken bile ayak diretmişti.

Artan Ticaret Gerilimleri Çin Para Birimini ZayıflatacakBurada ekonomistin dediği % 10’luk değer kaybının gerçekleşme olasılığı dikkat çekti çünkü Çin Merkez Bankası yakın zamanda para birimini dengelemek için bazı hamlelerde bulunmuştu. Ağustos ayı sonunda Çin Merkez Bankası dolara karşı yuanı korumak için yeni politikasını duyurmuş ve yuanın ticaret savaşında bir silah olarak kullanılmayacağı bildirilmişti. Çin Başbakanı Li Keqiang da ay başında yapığı açıklamada ekonomik istikrarı korumakta zorlansalar da risklere hazırlıklı olduklarını aktarmıştı.

Konuşmasında Çin yuanı hamlesiyle ilgili iddiaların doğru olmadığını vurgulayan Keqiang, “yuanın kalıcı düşüşü ülkemize daha çok zarar verecektir” demişti.

Çin Yuanı Yıl Sonuna Kadar % 10 Düşebilir Ayrıca “Çin, hiçbir şekilde para biriminin değerini düşürerek ihracatı teşvik etme yoluna gitmeyecek çünkü bu Çin’e çok fazla kazanç ve fayda sağlamayacak” ifadelerini kullanan Başbakan, zayıf bir para birimi istemediklerini açıkça belli etmişti. Bugün yuanla ilgili görüş bildiren Moody’s Investors Service’den Michael Taylor da; “yuan üzerindeki devalüasyon baskıları devam ediyor ancak Çin makamları buna dayanabilecek güçte” yorumunda bulundu.

“Önemli para devalüasyonları görmeyi beklemiyoruz. Görüşümüz istikrarlı bir Çin yuanının devamı için güçlü bir taahhüdün olduğu” diyen Taylor, Çin’in para birimindeki zayıflığı önlemek için kullanabileceği sermaye kontrollerine ve diğer politika araçlarına işaret etti.

Ne var ki bağımsız ekonomist Xie, Çin’in tarifelerden kurtulmak isteyen ihracatçıları ülkeden ayrılmamaları için ikna etmesi gerektiğini bildirdi. “İhracatçıların para kazanmasına izin vermelisiniz, eğer para kaybederlerse kapanırlar, dolayısıyla döviz kuru gerçekliği yansıtmalıdır” dedi. Son olarak da Çin’in ihracatçıların ülkede kalmalarını sağlamak için vergi indirimi gibi teşvikler sunabileceğinin üzeriniz çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum