Yatırım yapmaya başla!

Analistler Çin Yavaşlamasının Ortasında Kaçınılması Gereken Sektörleri Sıraladı

Uzmanlar, Çin'in yavaşlaması ile ilgili korkular piyasaları etkilemeye devam ederken yatırımcıları, Çin piyasasına yüksek oranda maruz kalan şirketlere dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı.
Analistler Çin Yavaşlamasının Ortasında Kaçınılması Gereken Sektörleri Sıraladı

Uzmanlar, Asya’nın en büyük ekonomisinin yavaşlaması ile ilgili korkular piyasaları etkilemeye devam ederken yatırımcıları, Çin piyasasına yüksek oranda maruz kalan şirketlere dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı. Sonuçta, bu hafta başında Nvidia ve Caterpillar gibi ABD’nin önde gelen endüstri devleri, hayal kırıklığı yaratan kazanç raporlarının ardından büyük birer darbe almışlardı.

Keza her iki şirket de düşük verileri için Çin yavaşlamasını suçlamışlardı. Bu noktada, CMC Markets’ın piyasa analisti Margaret Yang’in yorumu dikkat çekti çünkü Yang, bilgi teknolojisi, yarı iletken, endüstriyel ve tüketicinin isteğine bağlı sektörlerinin Büyük Çin pazarına kayda değer şekilde maruz kaldığını belirtti.

Margaret Yang, Qualcomm, Micron Technology, Broadcom, Texas Instruments ve Intel gibi şirketlere de işaret etti.

Margaret Yang Dikkat Edilmesi Gereken ŞirketlerÖte yandan, Goldman Sachs da geçen hafta müşterilerini Çin’den büyük miktarda gelir elde eden şirketler konusunda uyarmıştı. ABD’li yatırım bankası yayınladığı notunda, Qualcomm, Micron Technology ve Broadcom’un yanı sıra Nvidia, Qorvo, Skyworks Solutions ve Wynn Resort’u da listesine eklemişti.

Margaret Yang de Caterpillar ve Nvidia’nın, Çin yavaşlamasının Büyük Çin pazarına maruz kalan Amerikan şirketleri için daha etkileyici ve şiddetli olabileceği endişelerini ateşlediğini söyledi. Nihayetinde Pazartesi günü önde gelen inşaat ve madencilik ekipmanlar üreticisi, beklentilerin altında kalan raporunu açıklamış ve sonrasında hisselerde yüzde 9.1 seviyelerinde gerileme yaşanmıştı.

Buna göre Caterpillar’ın hisse başına düşen düzeltilmiş karı dördüncü çeyrekte 2.55 dolar seviyesinde gerçekleşerek 2.99 dolarlık beklentinin altında kalmıştı.

Caterpillar’ın Düşüşü Konusunda Uyarı Kaldı ki şirket, satış ve kar rakamlarının beklentilerin altında kalmasında Çin talebindeki düşüşün etkili olduğunu açıkça bildirmişti. Caterpillar’ın yanında Nvidia da düşük raporunun ardından yüzde 14 civarında gerilemiş, yonga üreticisi bunu özellikle Çin’deki makroekonomik koşulların kötüleşmesine bağlamıştı.

Buna göre şirket, gelir beklentilerini 500 milyon dolar civarında azaltmış, kaybın en büyük sebebinin kripto para madenciliği ile zayıflayan Çin ekonomisi olduğunu belirtmişti. Apple CEO’su Tim Cook da bu ayın başlarında yaptığı açıklama Çin’deki iPhone satışları yavaşladığı için tahminlerini düşürmüştü.

Burada yatırım platformu eToro’nun kıdemli analisti Toby Wu, fiyatların muhtemelen düşeceğine işaret ederek; “Çin ile yakından ilgili hisse senetleri için fiyat dalgalanması görüyoruz” dedi.

Toby Wu Çin Yavaşlaması Hisseler Toby Wu bununla birlikte şu yorumuyla ilgi çekti: “Caterpillar’ın performansının makro ekonomi üzerinde önemli bir kaldıraç etkisi ve Stanley Black & Decker ile PPG gibi ilgili endüstriler üzerinde önemli bir etkisi var.”

Wu ayrıca, endüstriyel araç üreticisi Stanley Black & Decker’ın 2019 yılındaki büyüme tahminini sadece yüzde 4’e düşürürken, otomotiv kaplama şirketi PPG’nin de Çin’deki kasvetli otomobil satış verileriyle alakalı endişelerini dile getirdiğini vurguladı. Tüm bunların ötesinde tüketici endüstrisinin bile ayrılmadığı gerçeğinin üzeri çizildi ki araştırma şirketi Canalys de Pazartesi günü geçtiğimiz yıl Çin’e yapılan akıllı telefon sevkiyatlarının 2013’ten bu yana en düşük seviyeye ulaştığını duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum