Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amerikalıların Ekonomik Güveni Mayıs’ta Negatif Bölgeye Döndü

Yayımlanan yeni bir ankete göre Amerikalıların ekonomik güveni Nisan'daki artının ardından Mayıs'ta eksiye düştü.
Amerikalıların Ekonomik Güveni Mayıs’ta Negatif Bölgeye Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

Washington merkezli Gallup tarafından yayımlanan ankete göre ekonomiye olan güvenleri biraz iyimserden biraz karamsarlığa kayan Amerikalıların işlerin gidişatından memnuniyeti değişmedi.

Mayıs ayında Amerikalıların yüzde otuz altısı işlerin gidişatından memnunken üst üste üçüncü ayda oran yüzde 30 üzerine çıktı.

İstatistiksel olarak geçen ayın yüzde 34’üne benzer olmasına rağmen mevcut memnuniyet seviyesi, pandemi başlangıcından sonra ölçülen en yüksek seviye oldu. 3-18 Mayıs’ta ölçülen memnuniyette göreceli istikrar, ABD’nin ekonomik güveninde yakın zamanda yaşanan büyük değişimle tezat oluşturdu.

Ekonomik Güven Endeksi Nisan’daki +2 seviyesinden -7’ye düşerek Mart’ta kaydedilen seviyeye geri döndü.
Amerikalılar Ekonomi Güven Mayıs Ekside
Kaynak: Gallup

Bunun, Nisan ayında beklenenden daha güçlü bir istihdam raporuna ve ardından Mayıs ayında beklenenden daha zayıf rapora halkın tepkisini yansıtabileceği söylendi.

Güven, Nisan 2020’de pandeminin dibine işaret eden -33’ün üzerinde ancak Şubat 2020’deki son tam pandemi öncesi okumada ölçülen +41’den çok uzak olduğu aktarıldı.

Amerikalıların yüzde yirmi yedisi şu anda mevcut ekonomik koşulları mükemmel veya iyi olarak değerlendirirken yüzde 30’u yoksul olarak değerlendirdi. Yüzde 43’ü ekonominin iyileştiğini ve yüzde 53’ü daha kötüye gittiğini söyledi.

Gallup’un Ekonomik Güven Endeksi’nin -100 ile +100 aralığında ve Amerikalıların mevcut ekonomik koşullara ilişkin değerlendirmelerini özetlediği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu