Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Merkez Bankası Yeni 100 ve 200 Euroluk Banknotları Tanıttı

Avrupa Merkez Bankası, 28 Mayıs 2019 tarihinde dolaşıma girecek olan yeni Euro banknotlarının tanıtımını yaptı. İşte banknotlardan detaylar;
Avrupa Merkez Bankası Yeni 100 ve 200 Euroluk Banknotları Tanıttı

AMB’nin Frankfurt’taki genel merkezinde Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch’in katılımıyla düzenlenen basın toplantısında yeni Euro banknotları tanıtıldı. 2019 yılının 28 Mayıs gününde tedavüle girecek olan banknotlar, 100 ve 200 Euro değerindeler.

Yves Mersch tarafından basın toplantısının açılışı gerçekleştirilirken, sahteciliğe karşı güçlü bir koruma sunulmaya başlandığına dikkat çekti.

Yves Mersch Banknotları Tanıttı

Yeni 100 ve 200 Euro değerindeki banknotların piyasaya sürülmesiyle birlikte tüm Euro banknot serilerinin sahteciliğe karşı güçlü bir koruma sunmaya başlayacağı açıklandı. Mersch, bu durumun banknotları daha da güvenli hale getirdiğini dile getirdi.

Mersch, yeni banknotlarla birlikte paranın kontrolünü ve kullanımını, daha da kolay hale getirdiklerini de açıkladı.

Yeni Banknotlarda Güvenlik Önlemi Artırıldı

Euro banknotlarının güvenlik özelliklerinin güçlendirildiği belirtilirken, daha önce piyasaya sürülen banknotlardan sonra bu banknotlarla Avrupa serisinin tamamlandığı açıklandı. Önce 5, 10, 20 ve 50 Euro’luk banknotların, şimdi ise 100 ve 200’lük banknotların piyasaya sürülmesiyle çok daha güvenli bir seri dolaşımda olacak. Buna ek olarak 500 Euro’luk banknotlar da artık kullanılmayacak.

100 ve 200 Euro’luk banknotların önceki serilere göre daha yenilikçi güvenlik özelliklerine sahip olduğu da belirtildi.

Yeni güvenlik özelliklerine ek olarak mevcut “hisset, bak ve eğ” yöntemlerinin hala geçirli oldukları ifade edildi. 2019 yılında piyasaya sürülecek olan yeni banknotların, ilk 20 Euro’luk banknotta kullanılan yenilikçi portre penceresi teknolojisini içerdikleri açıklandı. Banknotlar, ışığa tutulduğu zaman hologramın üzerindeki penvere şeffaf hale geliyor ve mitolojik bir figür olan “Europa’nın portresi” her iki tarafta da görünür hale gelecek.

Banknotlar ışığa tutulduğu zaman gri şeridin üzerindeki küçük Euro sembollerinin de ortaya çıktığı belirtildi.

Işığa Tutulduğunda Beliren Semboller

Yeni Euro banknotlarında çıplak gözle görülebilen güvenlik özelliklerine ek olarak yükseklik boyutunun küçültüldüğü açıklandı. Yükseklik boyutunun kullanım kolaylığı sunması amacıyla küçültüldüğü ifade edildi. Uzunlukları değiştirilmeyen banknotların, 50 Euro ölçülerine getirildiği açıklandı.

Hem makine hem de çıplak gözle görülebilir özellikler yaratıldığı belirtildi. Aynı zamanda banknotların işlenmesi ve daha hızlı bir şekilde doğrulanması için da özelliklerin geliştirildiği açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum