Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası İlkbahara Kadar “Bekle-Gör” Modunda Kalabilir

Avrupa Merkez Bankası'nın yarın Frankfurt'ta gerçekleşecek olan toplantısında para politikasına ilişkin yeni bir karar duyurması beklenmiyor.
Avrupa Merkez Bankası İlkbahara Kadar “Bekle-Gör” Modunda Kalabilir
Yorum

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi yarın Frankfurt’ta yapılacak toplantıda bir araya gelecek. Toplantı sonrasında banka, Türkiye saati ile 14:45’te faiz kararını açıklayacak. Başkan Mario Draghi ise alınan karar ile ilgili olarak basın toplantısı düzenleyecek. Yılın ilk toplantısının sakin geçmesi beklenirken, ilkbahara kadar bekle-gör modunu koruyacağı tahmin ediliyor.

Toplantıda daha önce alınan kararların hala gerekli olduğuna vurgu yapılması ve faizlerin geleceği konusunda detay verilmesi bekleniyor.

Faizlerin Geleceği Hakkında BilgiAMB Başkanı Mario Draghi’nin en alt noktalardan yükselmeye başlamasından bu yana enflasyon konusunda temkinli davrandığı biliniyor. Bölgede fiyat istikrarını sağlamak için enflasyon yüzde 2’nin hemen altında seyrediyor. Ancak yüzde 2’ye yakın seviyede enflasyon hedeflenirken, bu doğrultuda varlık alım programı ve düşük faiz politikasını da kapsayan bazı tedbirler uygulanıyor.

Draghi’nin tedbirleri kapsamında 2015 yılının Mart ayında başlanan varlık alım programı, 2018 yılının Aralık ayı itibariyle sona erdi. Düşük faiz politikası ise hala devam ediyor. Bankanın yakından takip ettiği yıllık enflasyon oranı ise 2018 yılının ilk aylarında AMB’nin hedeflediği seviyenin altında kaldı. Haziran ayında ise yüzde 2’ye ulaştı. Aralık ayı verilerinde ise yıllık enflasyonun yeniden yüzde 2’nin altına indiği görüldü.

ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte, enflasyonun düşük seviyelerde kaldığını ve yükseleceğe benzemediğini dile getirdi.

Peter Vanden Houte YorumuHoute AA muhabirine yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi’nin büyümesinin hız kaybettiğine değindi. Buna karşın AMB’nin daralmanın söz konusu olmadığını, bir yavaşlama evresindeymiş gibi hareket ettiğini belirtti. Houte, Draghi’nin faizler üzerindeki sözlü yönlendirmesinde bir değişikliğe gitmeyeceğini tahmin ediyor.

AMB’nin verilere göre hareket edeceğini söyleyen Houte, büyümeye yönelik aşağı yönlü riskler olduğunu güvercin bir tavırla açıklayacağını belirtti. Dış kaynaklı belirsizliklerin en kısa sürede çözülebileceğini tahmin etmeyen Houte, Haziran toplantısına kadar bekleneceğini söyledi. Ayrıca 2019 yılında faiz artırma ihtimalinin de hızlı bir şekilde yok olduğunu ifade etti. AMB’nin bankalara yardım amacıyla yeni uzun vadeli refinansman operasyonlarını (LTRO) yürütme konusunda istekli olacağına dair sinyallerin görülebileceğini belirtti.

Capital Economics Avrupa Başekonomisti Andrew Kenningham ise daha temkinli, daha az kendinden emin bir tavır sergileneceğini söyledi.

Andrew Kenningham YorumuKenningham, Draghi’nin ekonomik görünümün bozulduğunu tamamen kabul edeceğine de dikkat çekti. AMB’nin sözlü yönlendirmede değişikliğe gitmeyeceğini belirten Kenningham, faizlerde değişiklik yapılmayacağını ve politikasında değişikliğe gitmek için acele edilmeyeceğini ifade etti.

Ayrıca ekonomide hayal kırıklıklarının yaşanmaya devam edeceğini ve bu durumda AMB’nin politikasını güncellemeye ihtiyaç duyacağını belirtti. Enflasyonun yüzde 2’ye yaklaşması düşüncesinin hayal olduğunu söyleyen Kenningham, toplantı ve tutanaklardaki açıklamaların ileri bir tarihte olabilecek faiz artırımının zamanı konusunda beklentileri değiştirmeyeceğini de dile getirdi.

Commerzbank ise AMB’nin ilkbahara kadar bekle-gör modunda kalabileceğini, önceki değerlendirmelerin muhafaza edileceğini paylaştı.

Commerzbank Toplantı YorumuCommerzbank’tan paylaşılan notta, “Net tahvil alımlarını askıya alma kararını izleyen ilk toplantıda, AMB Yönetim Kurulu’nun önceki değerlendirmelerinin çoğunu muhafaza etmesi muhtemel,” ifadeleri dikkat çekti. Geçmişte önemli kararları takiben Draghi’nin bu kararlara yönelik herhangi bir şüphe olmadığını temin etmek için basın toplantısında çaba gösterdiği de notta paylaşıldı. Bu defa da aynı tutumun korunması bekleniyor.

Bankanın paylaştığı notta, daha önceki toplantılara göre büyük ölçüde değişmeyen bir değerlendirme sunumu bekleniyor. Buna karşın son toplantıdan bu yana hem ekonomik hem de enflasyon verilerinin hayal kırıklığı oluşturduğuna dikkat çekildi. Diğer üyelerin de Draghi gibi 2018-Aralık toplantısında alınan kararı göreceleştireceği ve gelecekteki kararların veri bağımlılığını vurgulayacağı belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu