Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB/Holzmann: Halk Tahvilden Değil Faizden Anlar

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarından Robert Holzmann, halkın faiz artırımından anlayacağını söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
AMB/Holzmann: Halk Tahvilden Değil Faizden Anlar
Yorum

Holzman, ECB’nin tahvil alımlarını teşvik programını sonlandırmadan önce faiz oranlarını yükselterek enflasyonla mücadele konusunda net bir mesaj gönderebileceğini dile getirdi.

Avusturya Merkez Bankası Holzmann’ın açıklaması, ECB’nin bu haftaki faiz kararının üzerine geldi. ECB Başkanı Christine Lagarde Perşembe günü bankanın bu ay faiz oranlarını sabit bıraktığını ve artırım için acele etmeyeceğini söyledi.

Holzmann: Faiz Artışı Herkesin Anlayacağı Bir Sinyal

Holzmann, Krone gazetesine verdiği demeçte ECB’nin çoğunluk kararını desteklediğini belirtirken şu ifadeleri kullandı:

“Tahvil alımları sistemini halkın anlaması zor. Faiz artışı herkesin anlayacağı bir sinyal olurdu.”

Holzmann, orta vadede enflasyonun hedeflenen yüzde 2’ye düşmesini beklediğini aksi takdirde uygun faiz adımlarının atılması gerektiğini savundu.

Ukrayna’daki savaş olmasaydı Euro Bölgesi ekonomisinin harika bir büyüme yolunda olacağını söyledi.

Bazı ülkelerdeki yüksek borç seviyesinden endişe duyup duymadığı sorulduğunda, “Bu konu Euro Grubu tarafından çok ciddiye alınıyor ama bilindiği gibi farklı bakış açıları var” dedi.

Sadece hükümet harcamalarını kısmanın yapısal değişiklikler olmadan yeterli gelmeyeceğinin üzerini çizdi. Bu noktada ECB yetkilisi, Bir yandan iklim kriziyle mücadele ederken bir yandan da yeterli finansal hareket alanı yaratabilecek büyümeyi teşvik etmenin zorluğuna dikkat çekti.

“Bu geçiş, bir krizin ortasında daha da pahalıya mal oluyor. Yeni yenilenebilir enerji kaynakları geliştirmek mantıklı ama bu bedavaya gelmiyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu