Yatırım yapmaya başla!

Altındaki Toparlanma Ne Kadar Devam Eder?

Altındaki Toparlanma Ne Kadar Devam Eder?

Altın fiyatları uzunca bir zamandan sonra olumlu yönde hareket etmeye başladı. Altında yaşanan toparlanma ile uzun pozisyonlarda artış yaşandı. Altında yükseliş bekleyen yatırımcıların yüzü, doların gerilemesiyle güldü. Hedge fonları, dolarda yaşanan düşüş ile altının yükseleceği beklentisine yönelik artış gösterdi. Para yöneticileri, bir aydan uzun bir sürenin en yüksek altın alımını gerçekleştirdi. Böylece altın fiyatları, Ocak ayından bu yana görülen en büyük rallisini kaydetmiş oldu.

ABD’den olumsuz gelen veriler, FED’in faiz artırımını Eylül ve sonrasında erteleyeceği sinyallerini verdi. Tüketici güveninin zayıflaması ve fabrika üretiminde yavaşlama görülmesi, doların beş haftalık düşüşüne neden oldu. Bu düşüşle birlikte 2013 yılından bu yana en uzun süreli kayıp dönemi yaşanmış oldu.

Altın fiyatlarına yaşanan düşüşlere rağmen bazı yatırımcılara göre hala alternatif bir yatırım aracı ve enflasyon korumalı bir konuma sahip. ABD’de büyümenin yavaşladığına yönelik işaretler, faiz artımını endişelerini bir miktar azalttı. Bu durum ise ABD’de enflasyonun hızlanacağına yönelik ihtimalleri artırdı. Faiz oranlarının rekor düşük seviyede olması, altını daha çekici bir hale getirdi.

Altın vadelileri geçen hafta New York Comex piyasasında % 3,1 oranında yükseldi ve ons başına 1,225.30 dolara çıktı. Altın fiyatları 16 Ocak tarihinden bu yana gösterdiği en büyük ralliyi gerçekleştirdi. Bugün ise altın, 3 ayın zirvesine yakın seyrediyor. Amerikan dolarının aşağı yönlü hareketi, fiyatları güçlendirmeye devam ediyor.

ABD verilerinin doları 4 ayın en düşüğüne çekmesiyle birlikte Şubat ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye yakın bir seyir hakim oldu. Spot altın fiyatları, Cuma günü 1,224.80 dolar seviyesinden işlem görürken, bugün 1,222,87 dolara geldi. Cuma günü % 3,1 oranında haftalık artış kaydetti ve 16 Ocak tarihinden bu yana görülen en büyük ralliyi kaydetti. 14 Mayıs tarihinde ise 1,227.26 dolardan işlem görerek 17 Şubat tarihinden sonra en yüksek seviyesini gördü. Şanghay Altın Borsası’nda ise yükselişini 4. güne taşıyor.

Uzmanlar tarafından yapılan yorumlarda ise; ABD’nin zayıf verilerinin kıymetli metaldeki ralliyi desteklediği yönünde. Dolardaki zayıflama ile birlikte rallinin sürebileceği tahmin ediliyor.

Altın ile ilgili bir diğer gelişme ise Türkiye’nin İngiltere’ye yönelik külçe altın ihracatında büyük bir artış yaşanması oldu. 2015 yılının ilk çeyreğinde külçe altın ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık 15 kat artış gösterdi. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin İngiltere’ye altın ihracatı 859 milyon dolara ulaştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum