Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Bazdaki Altın Yatırımları Ağustos’ta Önceki Aya Göre 122,3 Ton Arttı!

Ağustos ayında dünya çapındaki altın bazlı yatırımlar 100 tonun üzerine çıktı. Böylelikle değerli madenin varlıkları ard arda 3 ay boyunca arttı.
Küresel Bazdaki Altın Yatırımları Ağustos’ta Önceki Aya Göre 122,3 Ton Arttı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Altın Konseyi tarafından yayımlanan rapora göre 2019’un Ağustos ayında dünya genelindeki altın yatırımları 100 tonun üzerine çıktı. Küresel fonların altın yatırımlarında gözlemlenen bu artış, 6 milyar dolar tutarındaki bir para akışının gerçekleştiğini gözler önüne serdi. Yılın sekizinci ayında altın bazlı yatırım fonlarının 122,3 ton altın alımı yaptığı öğrenildi ve böylelikle altın varlıkları 3. ayda da arttı.

Ağustos’ta Temmuz ayına göre yükseliş kaydeden fonların tuttuğu altın miktarı 2733 tona çıktı.

Ağustos'ta Yükseliş KaydettiBilindiği gibi Ağustos ayını etkisi altına alan jeopolitik ve siyasi risklerdeki artış, yatırımcıların risk iştahını düşürdü. Bu sebeple güvenli liman olan altına talep artmıştı. Diğer taraftan altın fonlarının portföylerinde yer alan altın miktarı son 3 ay içinde durmaksızın artış gösterdi, altın miktarı ise 2019 başından bu yana %10,4 yükseliş kaydetti.

Yatırımcıların altına olan talebinin artmasında faiz oranlarının küresel çapta düşmesi ve ABD’nin getiri eğrisinin ters yöne dönmesi önemli rol oynadı. Bununla birlikte ABD ve Çin arasındaki dinmek bilmeyen savaş da jeopolitik risklerde artışa neden olarak altına olan talebin artmasına katkı sağladı.

Ağustos’ta altın fonlarının tuttuğu altın miktarı 2773 ton olurken, bu rakam 2012 yılında elde edilen 2791 ton olan tarihi rekora oldukça yakın seviyede bulunuyor.

Tarihi Rekora Oldukça Yakın Seviyede2012 yılında yakalanan bu zirvenin yakın zamanda üzerine çıkmanın mümkün olduğunu öngören analistler, bunda küresel ekonomide parasal genişleme politikalarının ve devam eden belirsizliklerin etkili olduğunu öne sürüyor.

Ağustos ayında altın fonlarındaki para akışı incelendiğinde bunda ABD’nin 3,7 milyar dolar ile birinci sırada yer aldığı görülüyor. ABD’de ülke fonları söz konusu dönemde 76,3 tonluk altın alımı gerçekleştirdi. Bu kapsamda ülkede altın fonlarına 2019’un başından beri toplamda 7,4 milyar tonluk para akışı sağlandı.

Yine yılın aynı döneminde İngiltere’nin altın fonlarında varlıklar 21,7 tonluk artışa işaret etti. 9,7 tonluk yükselişe Çin imza atarken, 6,2 ton ile Almanya ve 3,1 ton ile İsviçre alton fonları varlıklarını artırdı.

Fon bazında incelendiğinde ise Ağustos ayının altın alım lideri ABD’li SPDR Gold iShares yatırım fonu olurken bunu 54,9 tonluk alım ile yaptı.

Ağustos Ayının Altın Alım LideriAltın alımında ikinci sırayı alan ise 18,4 ile ABD’li iShares Gold Trust oldu. İngiliz iShares Physical Gold ETC fonları ise 9,3 tonluk alımla üçüncü sırada yer aldı.

Edinilen bilgilere göre Ağustos ayında Kuzey Amerika fonları 78 tonluk alımla varlıklarda başı çeken ülke oldu. Söz konusu bu fonlara 3,8 milyar dolar tutarında para girişi olduğu tespit edildi. Avrupa fonlarına bakıldığında ise 33 ton altın alımı yapıldığı ortaya çıktı.

9,3 ton ile Asya bu fonu takip ederken, 1,6 ton ise diğer bölge fonları altın alımı yaptı. Küresel bazda bakıldığında Ağustos ayında altın fonlarından 5,2 ton çıkış meydana geldi. Öte yandan bu yılın Ocak-Ağustos aylarını kapsayan süreçte altın fonlarının elinde bulundurduğu miktar 292,2 ton yükseldi. Söz konusu bu artışın büyük bir bölümü bundan 3 ay öncesinde kendini göstermeye başladı.

Yılın 8 aylık döneminde yaklaşık 152 ton altın alımı gerçekleştiren Kuzey Amerika fonları oldu.

Kuzey Amerika Fonları 152 Ton Altın AldıAvrupa fonalrının altın alımı ise yine aynı dönemde yaklaşık 139 tona işaret etti. Küresel fonlardan söz konusu dönemde 24,4 ton çıkış oldu ve bunun yanında küresel fonlara giriş ise 316,5 ton seviyesinde kaydedildi.

Ons başına altın fiyatı 2019 başında %18’i aşkın değer kazandı. Ağustos’ta ise aylık bazda %7,7 arttı. Ons altın, 4 Eylül günü 1557 dolar seviyesini yakaladı ve böylelikle 6,5 yılın zirvesini görmüş oldu. Cuma günkü işlemlerinde ise 1500 dolara kadar sert bir gerileme kaydetti. Ons altın ardından 1520 dolar civarında dengelendi.

30 Ağustos ile biten haftada en çok kazandıran finansal yatırım araçlarından biri olan altın, Ağustos genelinde yaklaşık %10 civarında bir kazanç elde etti. Analistlere göre gram altındaki yükseliş hem ons altının hareketinden hem de dolar/TL’nin yükselmesinden kaynaklandı. Bunun yanı sıra pek çok önemli merkez bankasının parasal genişleme politikasına yönelmesi de fiyatları etkiledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu