Paylaşım

Altın ve Petrolden Yeni Rekor Gelecek mi?


 

Fed’in geçen hafta yaptığı açıklamalar ve Yunanistan’da olan gelişmelerin ardından dolar hızlı düşüşünü sürdürüyor. Altın ise iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Yatırımcıların kafası oldukça karışık! Peki, altın fiyatları nereye gidiyor? İşte ayrıntılar…

Fed’in geçen hafta yaptığı toplantıda başkan Yellen, merkez bankasının faiz artırımı konusunda aceleci davranmasına gerek olmadığının sinyallerini vermişti. Bu açıklamanın ardından dolarda gerileme, altın ve petrol fiyatlarında ise artış gözlendi.

Petrol fiyatlarının artması hususunda bazı analistler; genel olarak petrol ile dolar arasında bir korelasyon bulunmadığını, ancak traderların petrol istemeleri durumunda doların gücü veya zayıflığı ile ilgilenmeyeceklerini belirtti.

Fed başkan yardımcısı Stanley Fischer faiz artırımının bu yıl içerisinde mutlaka yapılacağını ancak bu artışın boyutu ve hızının ekonomik gelişmeler doğrultusunda olacağını söyledi. Fischer’ın bu açıklaması üzerine dolar düşüşünü sürdürdü.

Altın ise hem Fed’in faiz artırımlarının geciktirileceği açıklaması hem de Yunanistan’ın kurtarma paketine ilişkin pazarlıkları üzerine son iki hafta içerisindeki en yüksek seviyeyi gördü. Spot altın % 0,4 yükselişle, ons başına 1,194.06 doları gördü. Nisan vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında % 0,2 değer kazandı ve ons başına 1,190.40 dolara ulaştı.

İstanbul Kapalıçarşı’da altının bugün itibariyle satış işlemi gördüğü fiyatlar şu şekildedir;

  • 24 Ayar Külçe Altın (Gr) – 98,05 TL
  • Cumhuriyet Altını – 654,00 TL
  • 22 Ayar Bilezik (Gr) – 95,57 TL
  • Lira (Tam) Ziynet – 637,00 TL
  • Yarım Ziynet – 321,00 TL
  • Çeyrek Ziynet  – 161,00 TL

Gold Newsletter editörü Brien Lundin; genel olarak enflasyonda herhangi bir endişe olmadığı ve tüm şartların eşit olduğu durumlarda altın ve doların ters yönlü hareket ettiğini söyledi. Lundin açıklamalarına para birimlerinde halkın endişelerinin olduğu bir dönemde, altının tüm para birimlerinden ve hatta dolardan bile yüksek seviyede işlem görebileceğini de ekledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın