Yatırım yapmaya başla!

Altına Çin ve ABD Desteği

Altına Çin ve ABD Desteği

Altın fiyatları, Çin’in son 3 ayda ikinci kez faiz indirimine gitmesinden destek buldu. Aynı zamanda ABD ekonomisinin ilk açıklanan rakama göre daha yavaş bir büyüme kaydetmesi de yükselişleri destekledi. Bu gelişmeler neticesinde altın fiyatları, dört gündür yükseliyor ve yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesinden işlem görüyor.

Spot altın fiyatları, % 0,8 oranında yükseliş ile 1,223.34 dolara yükseldi. Bu seviye 17 Şubat tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Ardından Singapur saati ile 15:10 sularında 1,221.81 dolardan işlem görmeye başladı. Altın fiyatların yaşanan yükseliş, dördüncü güne taşımasıyla 9 Ekim tarihinden bu yana görülen en uzun süreli yükseliş dönemi kaydedilmiş olacak. Geçtiğimiz hafta altın fiyatları % 0,9 oranında yükseliş kaydetti ve son 5 haftada ilk defa yukarı yönlü hareket etmiş oldu.

Çin Merkez Bankası, Cumartesi günü hem gösterge faizini hem de mevduat faizini 25 baz puan indirdi. Ertesi gün imalat sanayi göstergesi Şubat ayında, ikinci ay üst üste daralmaya işaret etti ve daha gevşek bir politikaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Cuma günü açıklanan verilere göre ABD ekonomisi, dördüncü çeyrekte yıllık bazda % 2,2 oranında genişleme kaydetmiş oldu. Bu büyüme rakamı daha önce % 2,6 oranındaydı.

Dünyanın en büyük altın tüketicisi olan Hindistan’ın altın ithalatı ise sektörde vergi indirimi beklentilerinin sona ermesiyle birlikte artış kaydetmiş oldu. Hindistan 28 Şubat tarihinde bütçede %10’luk ithalat vergisini sabit tuttu. Ama ithalata olan ihtiyacı azaltmak için 20 bin ton olan lokal stokların bir kısmını açmaya yönelik bir plan açıkladı. Altın ithalatının Mart ayında, vergi artırmaya başlamaları ile birlikte yaklaşık 25 tondan 100 tona çıkabileceği kaydedildi.

Tüm bu gelişmelerle birlikte Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında % 0,8 oranında yükseldi ve ons başına 1,223 dolara kadar yükseldi. Bu seviye 17 Şubat tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi ve daha sonra 1,221.50 dolar seviyesine gelindi.

Gümüş fiyatları da altından destek bularak % 0,9 oranında yükseliş kaydetti ve 16.7488 dolara yükseldi. Gümüş, geçtiğimiz hafta % 2,2 oranında kazançlarını arttırmış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum